wakacje kredytowe

i

Autor: Gettyimages Duzo skarg na banki w sprawie wakacji kredytowych dotyczyło wniosku, który został udostępniony. Nie można było złożyć jednego wniosku na zawieszenie od razu 8 rat kredytu

Wakacje kredytowe

Około 800 skarg na wakacje kredytowe wpłynęło do UOKiK

2022-08-25 16:39

Około 800 skarg konsumentów wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wakacji kredytowych - poinformował w czwartek PAP urząd antymonopolowy. Urząd dodał, że sprawdzane są zwłaszcza skargi dotyczące ściągnięcia przez bank raty pomimo złożenia wniosku. Skargi dotyczą głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat czy straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe pod lupą UOKiK

"Analizujemy je i uzupełniamy na bieżąco, przede wszystkim sprawdzamy sygnały dotyczące ściągnięcia przez bank raty pomimo skorzystania przez kredytobiorców z wakacji i złożenia wniosku" - poinformowała PAP Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Małgorzata Cieloch wskazała, że w ostatnich dniach konsumenci sygnalizują różne sytuacje dotyczące rozliczeń związanych z wakacjami kredytowymi. "Na przykład bank wystawił błędne harmonogramy spłaty po skorzystaniu z wakacji kredytowych, wskazujące na dalsze naliczanie odsetek lub pokazujące nowe i zawyżone raty. Pojawiały się przypadki braku uzasadnienia lub lakoniczne uzasadnianie przez banki odmowy zawieszenia spłaty kredytu, albo odmowa zawieszenia spłaty uzasadniona posiadaniem przez konsumenta +pożyczki hipotecznej+, bez merytorycznego zbadania czy produkt nie jest kredytem hipotecznym spełniającym kryteria przewidziane w ustawie" - wyjaśniła.

Konsumenci zgłaszali też problemy dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu w przypadku skorzystania przez konsumenta z wakacji kredytowych. "W tym przypadku banki potrącają odsetki od wpłacanych przez konsumentów kwot przeznaczonych na nadpłatę kredytu" - wyjaśniła Cieloch.

Jak zawiesić spłatę raty kredytu - wakacje kredytowe

Pojawiają się również skargi na różnego rodzaju utrudnienia w złożeniu wniosku o wakacje kredytowe, np. kredytobiorcy sygnalizują, że wniosek na całe wakacje można złożyć wyłącznie w placówce banku, a ten nie ma placówek nawet w niektórych miastach wojewódzkich. "Przyglądamy się tym praktykom i na bieżąco występujemy do banków o wyjaśnienia. Jednocześnie nie wykluczamy podjęcia działań w sytuacji naruszenia prawa" - poinformowała rzeczniczka.

Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez w sumie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed
Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze