Fundusze Europejskie dla młodych

2011-12-03 3:00

Fundusze Europejskie mają wyrównać różnice w poziomie życia, które wciąż jeszcze są widoczne pomiędzy krajami starej i nowej Unii. To nie tylko środki na infrastrukturę czy turystykę. Część z nich poprawia życie młodych Polaków: począwszy od najmłodszych dzieci ze żłobków i przedszkoli przez uczniów i studentów aż po tych wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Dzięki unijnej pomocy najmłodsi uczą się w nowoczesnych szkołach, korzystają z dodatkowych zajęć, a starsi mogą rozwinąć swoją karierę zawodową i naukową.

Na edukację

Fundusze Europejskie wspierają młodych poprzez wiele różnorodnych projektów. Umożliwiają szerszy dostęp do Internetu (np. w Baranowie Sandomierskim z gminnej sieci komputerowej może bezpłatnie korzystać 90 proc. mieszkańców!), tworzone są nowe przedszkola (także na terenach wiejskich) i ośrodki kulturalne, dofinansowane są warsztaty dla uczniów, sprzęt dla szkół, portale internetowe skierowane do dzieci i młodzieży.

Fundusze Europejskie zmieniają również oblicze polskiej nauki, między innymi poprzez dofinansowanie projektów badawczych. Dzięki tym środkom Instytut Badań Systemowych PAN mógł prowadzić badania nad tzw. sztuczną inteligencją. Na funduszach zyskują też najzdolniejsi studenci i doktoranci, którzy otrzymują stypendia i granty.

Dla mam

Również młode mamy dzięki Funduszom Europejskim mogą liczyć na wsparcie. Przykładem są cykliczne spotkania organizowane przez Sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich pod hasłem "Mama może wszystko". Są to spotkania skierowane do kobiet, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Dzięki Funduszom Europejskim mają one możliwość podniesienia kwalifikacji przez kursy, szkolenia. W czasie gdy mamy uczestniczą w spotkaniach, dla dzieci organizowana jest opieka.

Więcej informacji na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Euroliderzy przykładem i wsparciem dla młodych

Taki zasięg unijnego wsparcia nie byłby możliwy, gdyby nie działalność lokalnych zapaleńców. To właśnie dzięki ich staraniom unijne pieniądze trafiają do niewielkich miejscowości, gdzie przecież są najbardziej potrzebne. To, że takie działania są i możliwe, i przede wszystkim mają sens, udowadnia m.in. Iwona Janicka, założycielka Fundacji Aktywności Lokalnej (woj. wielkopolskie) i laureatka konkursu Eurolider 2010. Jej projekt "Młodzież Puszczykowa ma dobrą radę" umożliwił najmłodszym udział w warsztatach z zakresu rozwoju osobistego oraz integracji podczas ferii zimowych. Euroliderka zaktywizowała też młode mamy. Wzięły one udział w projekcie "Puszczykowska aktywna mama", podczas którego mogły uczestniczyć w licznych i różnorodnych szkoleniach m.in. z zarządzania czasem, prawa pracy czy... noszenia dzieci w chustach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze