Fundusze Europejskie: Fundusze na szkolenia

2016-09-09 2:00
Fundusze Europejskie: Fundusze na szkolenia
Autor: Shutterstock

Jeśli chcesz doszkalać swoich pracowników, możesz sięgnąć po Fundusze Europejskie. Weź udział w konkursie i wykorzystaj dotację na dokształcanie i rozwój. Oferty usług szkoleniowych znajdziesz bez problemu za pomocą Bazy Usług Rozwojowych.

Wielu właścicieli firm uważa, że wysyłanie pracowników na szkolenia to strata czasu. Nic podobnego! – Szkolenie pracowników zawsze jest korzystne dla firm. Im bardziej kompetentny zespół, tym lepsze rezultaty firma osiąga – mówi Grzegorz Święch z firmy szkoleniowej Nowe Motywacje z Krakowa. To jedna z firm znajdujących się w Bazie Usług Rozwojowych.

KOMPETENTNY ZESPÓŁ TO SUKCES

– Firmy najczęściej korzystają ze szkoleń rozwijających kompetencje kadry menedżerskiej, a najchętniej wysyłają na szkolenie szeregowych pracowników, którzy zostają menedżerami. Dostają swój zespół i muszą się nauczyć, jak go prowadzić, wyznaczać cele i rozliczać z ich realizacji, jak delegować zadania, jak zarządzać czasem swoim i zespołu, jak motywować do działania. Coraz częściej pracodawcy pytają o szkolenia dotyczące radzenia sobie ze stresem, ale także o tematyce związanej ze sprzedażą, negocjacjami, obsługą klienta i zarządzaniem tymi procesami. Rodzajów szkoleń jest bardzo wiele – wyjaśnia Grzegorz Święch. Szkoleniowiec podkreśla, że właściciel małej i średniej firmy również potrzebuje szkoleń. Powinien mieć kompetencje takie, jak menedżer wysokiego szczebla z dużej organizacji.

– Musi nauczyć się, jak rekrutować pracowników, jak prowadzić zespół, jak go rozwijać, jak prowadzić projekty, jak przydzielać odpowiedzialność, ale powinien także rozwijać się pod względem biznesowym, na przykład jak zarządzać procesem sprzedaży, jak tworzyć plany biznesowe związane z zarządzaniem firmą – mówi Grzegorz Święch. Na te i inne szkolenia można uzyskać dotację z Funduszy Europejskich. Z takiej okazji skorzystała firma Euro-Trade z Krakowa, producent i dystrybutor artykułów papierniczych.

– Staramy się szkolić ludzi tak często, jak tylko możemy. Dlatego uważam, że warto sięgać po Fundusze Europejskie na taki cel. To pracownicy tworzą firmę, to oni sprzedają. Gdy załoga jest wyszkolona, to osiąga cele, a firma się rozwija – mówi Rafał Goliński, właściciel Euro-Trade. Pracowników szkoliło także Centrum Medyczne Puławska z Warszawy. Firma również uzyskała dotację na ten cel z Funduszy Europejskich. – Pracownicy i kierownicy recepcji uczestniczyli w kursach języka angielskiego. Częściowo była to nauka od podstaw, a częściowo na wyższym poziomie. Chodziło o polepszenie obsługi pacjentów obcokrajowców – opowiada Marta Piotrowska z Centrum Medycznego Puławska.

JAK SKORZYSTAĆ ZE SZKOLEŃ

O dotację na szkolenia mogą się starać przedsiębiorcy z całego kraju. Większość województw zarezerwowała środki na szkolenia dla pracowników sektora mikro-, małych i średnich firm. Tego rodzaju wsparcia nie ma jednak w Regionalnym Programie województwa mazowieckiego. Aby uzyskać takie wsparcie, musisz złożyć wniosek w odpowiedzi na konkurs. Konkursy ogłaszane są na poziomie regionów, a finansowanie pochodzi z Programów Regionalnych. Konkursów szukaj za pośrednictwem wyszukiwarki na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Wchodzisz w zakładkę „Znajdź dofinansowanie", a następnie w kolejną „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa". W szarym prostokącie po lewej stronie zaznaczasz obszar „Biznes i przedsiębiorczość", a następnie określasz województwo, w którym prowadzisz firmę. Uzyskasz listę konkursów ogłoszonych w twoim regionie. Gdy otrzymasz dotację na szkolenia, odpowiednich dla siebie usług szukasz w Bazie Usług Rozwojowych (i tylko tutaj!).

CZYM JEST BAZA USŁUG ROZWOJOWYCH

25 sierpnia br. Rejestr Usług Rozwojowych (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/) został zastąpiony i funkcjonuje pod nazwą Baza Usług Rozwojowych. To najprościej mówiąc rejestr firm z całego kraju, które oferują usługi w postaci szkoleń, doradztwa, coachingu (rozwoju osobistego), e-learning (szkolenia z wykorzystaniem komputera i internetu), studia podyplomowe i wiele innych. Dzięki szerokiej ofercie szkoleniowej dostępnej w Bazie, każda firma będzie mogła skuteczniej wspierać rozwój kompetencji swoich pracowników. Usługi szkoleniowe finansowane są głownie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Aby uzyskać wpis do Bazy, dana firma szkoleniowa musi spełnić różnorodne, wysokie kryteria, musi się wykazać odpowiednim doświadczeniem i potencjałem kadrowym.

JAK SKORZYSTAĆ Z BAZY

Gdy jesteś przedsiębiorcą i chcesz rozwijać kompetencje swoich pracowników, wejdź na stronę https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl.

Następnie musisz wykonać dwa kroki:

1. Załóż bezpłatnie konto

Gdy to zrobisz, uzyskasz dostęp do szerokiej bazy ofert usług rozwojowych. W przypadku osób fizycznych, rejestracja wymaga podania podstawowych danych oraz numeru PESEL;

2. utwórz profil

Właściciele lub osoby reprezentujące mikro-, małe i średnie firmy są „uczestnikami instytucjonalnymi" i taki profil musisz sobie założyć. Założenie profilu pozwoli ci na delegowanie pracowników do udziału w wybranym szkoleniu, a także na ocenę usługi po jej zakończeniu.

Jeśli jesteś osobą prywatną i chcesz poszukać dla siebie sprawdzonego, ale odpłatnego szkolenia, również możesz skorzystać z Bazy. Musisz wejść na stronę https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Za pośrednictwem wyszukiwarki możesz porównać usługi oraz zapoznać się z ich ocenami (wystawiają je firmy, które skorzystały ze szkoleń). Po wybraniu oferty dla siebie, kontaktujesz się bezpośrednio z podmiotem świadczącym usługę.

 

TU PYTAJ O INTERESUJĄCE CIĘ KONKURSY

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, informacji bezpłatnie udziela ci konsultanci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

 

MARTA PIĘTKA, ekspert Funduszy Europejskich:

– Ponad 45 proc. ankietowanych przedsiębiorców ma zamiar ubiegać się o dotację, niewiele ponad 19 proc. to osoby niezdecydowane. Około 35 proc. nie planuje ubiegać się o Fundusze Europejskie. Załóżmy, że połowa z niezdecydowanych znajdzie dla siebie konkurs i zmieni zdanie, to mamy blisko 50 proc. firm, które planują ubiegać się o dotacje, a to dużo. Świadomość na temat korzyści płynących z obecności Funduszy Europejskich rośnie, a z nimi także zainteresowanie ubieganiem się o środki unijne, pomimo krążących opinii o „biurokratyzacji" procedur. Warto zaznaczyć, że same procedury ubiegania się o dotację uległy uproszczeniom od czasu, kiedy Polska ogłaszała pierwsze konkursy dla przedsiębiorców.

Najnowsze