Fundusze inwestycyjne - o tym warto pamiętać

2010-12-13 12:38

Radzi Michał Paszkowski z PKO TFI

Do czego służą fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne to zaskakująco prosta i efektywna metoda inwestowania nawet niewielkich oszczędności. W krajach rozwiniętych stały się powszechnym sposobem budowania osobistego majątku. Tylko od naszej decyzji zależy, czy wykorzystamy szansę, jaką dają nam fundusze. Czy zatrudnimy nasze pieniądze do pracy, by pomagały nam zbudować odpowiedni status materialny.

Czy trzeba mieć duży kapitał, by inwestować?

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów o inwestowaniu. Minimalna wpłata do większości funduszy to 100 złotych, a w niektórych programach nawet 50 zł. Pamiętajmy, że w funduszu każda złotówka pracuje równie efektywnie. Lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie stu złotych regularnie, co miesiąc, niż odkładanie decyzji na "lepsze czasy". Im wcześniej zaczynamy inwestować, tym lepiej.

Czy to jest bezpieczne?

Konstrukcja prawna funduszu inwestycyjnego sprawia, że fundusz nie może zbankrutować. Możemy tu jednak mieć do czynienia, jak przy każdej inwestycji, z wahaniami wartości ulokowanego kapitału. Jednak istnieje wiele sposobów minimalizowania tego problemu. Pamiętajmy, że inwestowanie długookresowe znacznie zmniejsza ryzyko inwestycji.

Fundusze, lokaty czy obligacje?

Lokata służy nam do tego, by chronić pieniądze przed inflacją. Fundusze (akcji, obligacji, walutowe) służą do tego, by nasze pieniądze pracowały dla nas. Jeśli naprawdę chcemy zabezpieczyć się na przyszłość, dobrą strategią jest rozłożenie środków między różne rodzaje inwestycji. Na lokacie czy rachunku trzymamy oszczędności "zapasowe", na doraźne potrzeby. Pozostałe środki powinniśmy "zatrudnić" do pracy. Jednym z najtańszych i najprostszych metod inwestowania pieniędzy są właśnie fundusze inwestycyjne.

Artykuł przedstawia osobiste poglądy autora, a nie instytucji, z którą jest związany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze