Gigantyczna drożyzna w sanatoriach. Stawki za pobyt idą w górę. Podwyżka pożera waloryzację emerytury

2021-04-08 14:14 Agnieszka Grotek
Ciechocinek
Autor: pixabay.com Ciechocinek

Wielu seniorów z niecierpliwością czeka na wyjazd do sanatorium. Tymczasem okazuje się, że za pobyt w uzdrowisku zapłacą dużo więcej niż jeszcze przed miesiącem. Powód? Stawki za pobyt w sanatorium nagle poszły w górę. Tak państwo odbija sobie wzrost cen energii i żywności. Za galopujące podwyżki podstawowych mediów i produktów zapłacą teraz sami kuracjusze. Warto przypomnieć, że w czasie pandemii zamykano już sanatoria, co pogrążało ekonomicznie znane uzdrowiska. Teraz każdy kuracjusz jest dla nich na wagę złota. Ale czy przez podwyżkę opłat seniorzy nie będą zmuszeni do rezygnacji z leczenia w uzdrowisku?

Seniorzy cieszyli się na rekordową waloryzację emerytur i rent 2021. Tymczasem okazuje się, że wielu z nich tę dodatkową kwotę zostawią w...sanatoriach. Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe opłaty za sanatoria w Polsce. Niestety, podwyżki są procentowo wyższe niż waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych.  Zasady pobytu w sanatorium są takie, że kuracjusz sam dopłaca do swojego pobytu za wyżywienie i noclegi. Im chce wyższy standard pokoju, tym oplata jest wyższa. Droższe są także pobyty w okresie wiosenno-letnim. Z państwowej kasy opłacane są głównie zabiegi lecznicze. Czym rządzący motywują podwyżkę cen za pobyt w sanatorium? Okazuje się, że spowodowana ona jest wzrostem cen żywności i mediów. Zatem nikt już nie ma złudzeń, że ceny żywności, energii, wody rosną w tempie galopującym. Finansowanie pobytu w sanatorium podlega waloryzacji o sumaryczną wartość zmian średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, jeżeli w kolejnym roku lub kolejnych latach, licząc od ostatniej waloryzacji, zmiana lub suma zmian tego wskaźnika przekroczy poziom 5 proc. W tym roku do wyliczeń cen przyjęto uśredniony wskaźnik 7,8 proc.

A jak sytuacja wygląda w praktyce. Cennik za pobyt w sanatorium od 1 kwietnia 2021 przedstawia się następująco: 

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno - sanitarnym 31 zł (od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł (od 1 maja do 30 września)
  • pokój jednoosobowy w studiu 24,8 i 35,6 zł
  • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno - sanitarnego 23,7 i 31,6 zł
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno - sanitarnym 18,6 i 26 zł
  • pokój dwuosobowy w studiu 15,7 i 23,7 zł
  • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno - sanitarnego 13,5 i 18,6 zł
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno - sanitarnym 11,9 i 14,1 zł
  • pokój wieloosobowy w studiu 11,3 i 12,9 zł
  • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno - sanitarnego 10,1 i 11,3 zł

W porównaniu z cennikiem wcześniejszym dostępnym na stronie NFZ, pobyt 21-dniowy w pokoju o najwyższym standardzie w okresie wiosenno-letnim podrożał o 63 zł i opłata za turnus wynosi niemal 817 zł, a najniższym w okresie jesienno-zimowym o blisko 13 zł i opłata wynosi 212 zł. Co bardzo ważne, osoby, które są właśnie w sanatorium za cały swój pobyt zapłacą według starego cennika.

Dziki na toruńskim Rubinkowie! Interweniowała straż miejska
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze