Pieniądze

i

Autor: pixabay

Gigantyczna kara dla Polski za kopalnię Turów. To jak 500 plus dla 4600 osób dziennie

2021-09-21 8:04

Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - postanowił w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wiceprezes TSUE uznaje, że jest to kara niezbędna, aby wzmocnić skuteczność środka tymczasowego, czyli nakazu zaprzestania wydobycia. Wymierzona kara będzie rosnąć z każdym dniem.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r. Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

KARPACZ 2021: Anna Rulkiewicz

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.". "Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuertę. 500 tys. euro dziennie to niecałe 2 mln 300 tys. złotych. Dla lepszego wyobrażenia, taka strata to tak, jakbyśmy dziennie przeznaczali 500 plus dla 4600 osób!

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu w komunikacie zapowiedział, że Polska nie zamknie kopalni KWB Turów. Zapewnił, że polski rząd dąży do polubownego zakończenia sporu z Republiką Czeską i respektuje interesy lokalnej społeczności. Jak stwierdził Müller, postanowienie TSUE stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy.

Rzecznik zwrócił uwagę, że żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.

Potężna podwyżka prądu! Zapłacimy o 40 proc. więcej niż obecnie

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany