Gigantyczna waloryzacja rent i emerytur! Emerycie, sprawdź ile dostaniesz w przyszłym roku

2019-08-16 17:29 ŁT, LB
Żyją dłużej za mniejsze emerytury. Jakie są Polki 60+?
Autor: Getty Images

Seniorzy mają powody do radości. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja będzie wyższa niż przewidywali rządzący. Emerytury w 2020 roku mogą wzrosnąć nawet o rekordowe 4 proc.!

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc., choć rząd zapowiadał wcześniej, że wskaźnik ten wyniesie ponad 3,2 proc. Dodatkowo najubożsi emeryci zostali wtedy objęci kwotową waloryzacją, dzięki czemu ich świadczenie wzrosło o minimum 70 złotych brutto. Dopiero jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka stosowano wskaźnik procentowy.

ZOBACZ TEŻ: Emerytury i renty w górę! Zobacz, ile teraz wynosi średnia emerytura w Polsce

Teraz rząd PiS zakłada, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie 3,24 proc. "Super Express" policzył jednak, że z powodu rosnącej inflacji wskaźnik ten może być znacznie wyższy! Według naszych wyliczeń na podstawie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących wzrostu cen towarów i usług, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2020 roku może wyniesie aż 4,04 proc.! O ile wzrosną emerytury i renty przy takiej podwyżce?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyższe emerytury DLA KSIĘŻY! Zobacz, ile dostali od rządu [RAPORT]

Zgodnie z naszymi szacunkami (o ile zostanie utrzymana waloryzacja kwotowa) przy minimalnej emeryturze seniorzy z najniższym uposażeniem zyskają 57 złotych “na rękę”. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska 97,29 zł. Zamożni seniorzy otrzymujący co miesiąc 5000 złotych od ZUS-u, zarobią na przyszłorocznej waloryzacji aż 162,82 zł!

Najnowsze