Szczęśliwa para seniorów

i

Autor: SHUTTERSTOCK Szczęśliwa para seniorów

PPK tylko dla bogatych

Godne emerytury tylko dla bogatych? "PPK stało się produktem elitarnym"

2022-08-14 8:52

PPK miało zastąpić OFE i pozwolić Polakom dodatkowo oszczędzać na emerytury. Jak jednak wskazuje ekspert Instytutu Emerytalnego, z PPK mogą korzystać głównie osoby dobrze zarabiające, które i tak będą miały w przyszłości wysokie emerytury. Tym samym osoby o niższych zarobkach, pracujące w mniejszych firmach będą skazane na "państwowy garnuszek" z najniższą emeryturą.

PPK tylko dla bogatych? Antoni Kolek o programie dopłat do emerytur

PPK pozwala nam oszczędzać na emeryturę dzięki dobrowolnym comiesięcznym składkom wysokości 2 proc. naszej pensji (do wyboru). Do tego co roku otrzymujemy 250 zł dopłaty do państwa i opłatę powitalną wysokości 240 zł. Ponadto pracodawca dopłaca nam co miesiąc 2-4 proc. Pieniądze możemy wypłacić w dowolnej chwili, ale celem programu jest zbieranie dodatkowych funduszy na emeryturę.

Ekspert Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek zauważa, że PPK miało być "produktem masowym", skierowanym do każdego pracownika. Okazało się jednak, że korzysta się z niego głównie w dużych firmach, w których pracodawcę stać na dopłaty, a pracownicy z reguły dobrze zarabiają.

- PPK stało się produktem elitarnym, dla lepiej zarabiających. Dziś mówimy o 2-2,5 mln osób w PPK, a planowano 11 mln. To jest największy problem, że program stał się powszechny tylko w dużych firmach, gdzie pracownicy i tak dobrze zarabiają, więc i tak płacą wysoką składkę emerytalną, więc ich emerytura będzie wyższa niż przeciętna. Problemem zostaje co zrobić, tam gdzie pracownicy najmniej zarabiają, tam gdzie jest najniższa krajowa i pracownicy są poniżej najniższej krajowej, bo są zatrudnieni tylko na kawałek etatu - mówi Antoni Kolek.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Biedni są skazanie na głodowe emerytury? Wciąż nie ma odpowiedniego rozwiązania

Ekspert Instytutu Emerytalnego zauważa, że to właśnie wśród niżej wynagradzanych pracowników partycypacja w PPK powinna być najwyższa. Jak zauważa, osoby z niskimi zarobkami nie mają możliwości przeznaczenia oszczędności na inne produkty inwestycyjne i będą skazane na najniższą emeryturę ZUS.

- Rząd się cieszy, że jest 2,5 mln osób w PPK, to na pewno jakiś sukces. Ale to nie jest rozwiązanie problemu [...] Ci którzy mają najniższe wynagrodzenia będą mieli najniższe emerytury i to będzie olbrzymie wyzwanie, bo te osoby nie mają jak dodatkowo oszczędzać. [...] PPK wcale tego problemu nie rozwiązało, tylko stworzyło produkt bardzo dobry dla osób lepiej sytuowanych dla klasy średniej - komentuje Antoni Kolek.

Sonda
Korzystasz z PPK?
Listen to "Polacy bez emerytur? Czy PPK to porażka rządzących?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze