Gotówka od ręki, czyli kredyt gotówkowy

2012-11-20 1:00

Zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych w dzisiejszych czasach jest niezmiernie trudne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi pożycza pieniądze z banku. Jedni wykorzystują kredyt gotówkowy na załatanie chwilowej dziury w domowym budżecie, drudzy na egzotyczny wyjazd.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pilnie potrzebują większej gotówki, jest kredyt gotówkowy.

Czym jest kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to pożyczka z banku, którą otrzymujemy w formie gotówki bezpośrednio do ręki lub na konto. Wybór należy do nas. Kredyt przyznawany jest na dowolny cel, szybko i bez uciążliwych formalności.

Banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych, dlatego zanim podpiszemy umowę z konkretnym bankiem, porównajmy oferty co najmniej kilku z nich. Zacznijmy od banku, w którym mamy konto osobiste. Dlaczego? W większości banków tzw. stali klienci mogą liczyć na lepsze warunki kredytu, np. niższe oprocentowanie lub obniżoną prowizję. Mogą także być zwolnieni z obowiązku dostarczania zaświadczeń o dochodach.

Na co zwracać uwagę

Porównując oferty różnych banków, zwracajmy uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale też prowizję, opłaty przygotowawcze oraz ubezpieczenie. To wszystko wpływa na całkowity koszt pożyczki. Weźmy pod uwagę to, że bank oferujący niższe oprocentowanie w ostatecznym rozrachunku po zliczeniu wszystkich kosztów wcale nie musi być najtańszy.

Na ile możesz liczyć i na jak długo

Wysokość kredytu może być różna - np. od 2 tysięcy złotych do nawet 200 tysięcy. Maksymalna wartość kwoty, jaką możemy pożyczyć, zależy od naszej zdolności kredytowej, czyli przede wszystkim od zarobków. Od tego też zależy długość kredytowania. Rozciągnięcie spłaty kredytu na więcej rat zwiększa naszą zdolność kredytową. Jest to korzystne dla osób, które nie mają wysokich dochodów, ale nie tylko. Wiele osób woli płacić przez dłuższy okres, ale za to mniejszą kwotę. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższy okres spłaty może też zwiększyć koszty kredytu.

Warto zatem poprosić o wyliczenie raty kredytu przy różnych okresach kredytowania (np. dla 12 czy 36 rat). Dzięki temu będziemy wiedzieć, która opcja jest dla ciebie najkorzystniejsza. Musimy pamiętać, że przez pewien okres twoje dochody będą uszczuplone właśnie o tę ratę.

Ważne! Wybierzmy taki bank, który pozwoli ustalić datę spłaty rat, np. dopasowując go do dnia wypłaty wynagrodzenia.

Minimum formalności

Jeżeli wszystkie nasze wątpliwości zostały rozwiane i jesteśmy zdecydowani na podjęcie zobowiązania, musimy przedstawić w banku niezbędne dokumenty. Standardowo jest to dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Czasami bank wymaga zgody małżonka (jeśli jesteśmy w związku) oraz drugiego dokumentu tożsamości, np. prawo jazdy, paszport.

Łukasz Molenda, dyrektor ds. kredytów dla ludności: Dla kogo kredyt gotówkowy

- Klient może otrzymać kredyt nie większy niż 20-krotność uzyskiwanych dochodów netto (nie więcej jednak niż 100 tys. zł), przy czym dochód ten nie może być niższy niż 650 zł miesięcznie.

Wysokość przyznanego kredytu zależy m.in. od posiadanej zdolności kredytowej klienta. Zdolność kredytowa to po prostu możliwość spłaty zaciągniętego kredytu w terminach i w wysokościach określonych w umowie kredytowej. Bank, oceniając zdolność kredytową potencjalnego klienta, sprawdza, na ile może on sobie pozwolić. Bierze pod uwagę m.in. średnie dochody netto i wszelkie potencjalne wydatki - koszty utrzymania mieszkania, inne zobowiązania kredytowe, wydatki na życie, alimenty itd. Różnica między zarobkami klienta a wszystkimi obowiązkowymi wydatkami to kwota, którą może on bezpiecznie przeznaczyć na spłatę kredytu, czyli jego zdolność kredytowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze