Coca-Cola przed Komisją Europejską za udawanie postaw ekologicznych
Organizacje ekologiczne oraz grupy broniące praw konsumentów zdecydowały się skarżyć światowe koncerny do Komisji Europejskiej.
Powszechnie wiadomo, że plastik jest szkodliwy dla środowiska jednak można tą kwestie przykryć strategią marketingową. Oznaczenia sugerujące 100% recyklingu mogą powodować wrażenie całkowitej neutralności sztucznego opakowania dla środowiska. Ekologiczna nieszkodliwość plastikowych butelek jest jednak nierealna.
Recykling w 100% to fikcja
Po pierwsze, tej samej butelki nie można przetwarzać w nieskończoność, a produkcja zużywa prąd i wodę. Po drugie, sam fakt butelkowania jest nieekologiczny, jeśli woda pitna płynie z kranu, a sklepy oferują cały wachlarz filtrów.
Zarzuty organizacji ekologicznych i konsumenckich koncentrują się na tworzeniu przez światowe koncerny specyficznych środowiskowych iluzji.
Czy Komisja Europejska przekieruje sprawę do UOKiK?
Komisja Europejska dysponuje pewnymi narzędziami represji wobec przedsiębiorców naruszających reguły konkurencji jednak w omawianej kwestii chodzi raczej o subtelne wprowadzanie konsumentów w błąd. Sama KE nie ma tu wielkich możliwości. Jednak poszczególne państwa członkowskie mogą więcej. Gdyby Komisja Europejska uznała racje organizacji ekologicznych i konsumenckich, to niewykluczone jest podjęcie działań przez organizacje krajowe takie jak UOKiK.