PKP Nasielsk

i

Autor: Materiały prasowe

Grupa PKP wspiera partnerów biznesowych

2020-04-01 10:54

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mocno uderzyło w przedsiębiorstwa, w tym również w transport kolejowy. Aby zminimalizować negatywne skutki, spółki z Grupy PKP połączyły siły, czego efektem są wdrażane działania antykryzysowe.

Polskie Koleje Państwowe we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi opracowały rozwiązania, z których skorzystają zarówno przewoźnicy, jak też najemcy nieruchomości na dworcach i stacjach kolejowych.

Solidarni wobec przedsiębiorców

W dobie zagrożenia epidemicznego warunki prowadzenia działalności gospodarczej są bardzo utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Także działalność transportu kolejowego została mocno ograniczona. W ramach pomocy przedsiębiorcom spółki Polskich Kolei Państwowych opracowały systemy ulg i zwolnień z części opłat dla przewoźników i najemców nieruchomości.

Polskie Koleje Państwowe pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych swoimi działaniami wpisują się w szeroki plan wsparcia dla przedsiębiorców i przewoźników współpracujących ze spółką. Taka reakcja na straty ponoszone każdego dnia przez partnerów biznesowych to dowód solidarności w wymiarze gospodarczym, tak potrzebnej wszystkim polskim firmom – mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Również minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, wspominał o tym, z jak trudną sytuacją zmagają się przedsiębiorcy w związku ze społeczną kwarantanną. Jednocześnie wyraził wdzięczność za wyrozumiałość spółek kolejowych i podejmowanie właściwych działań.

Ulgi i zwolnienie z części opłat

Polskie Koleje Państwowe to jeden z największych zarządców nieruchomości w kraju. Z myślą o najemcach prowadzących działalność gospodarczą na dworcach kolejowych został opracowany katalog udogodnień.

Mając na uwadze wyjątkową sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, najemcom, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, oferujemy takie rozwiązania jak: umorzenie 80 proc. należnego czynszu za okres od 15 marca do 30 kwietnia br. czy zwolnienie w całości z opłaty eksploatacyjnej i opłaty marketingowej we wspomnianym okresie. Od przewoźników nie będzie pobierana w pełnym zakresie opłata za dostęp do infrastruktury, czyli tzw. opłata dworcowa – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Zwolnienie z opłat nie obejmuje kosztów mediów, natomiast zwolnienie z czynszu musi być poprzedzone aneksowaniem umów najmu czy dzierżawy. Jeśli najemca w indywidualnym wniosku wykaże skutki ograniczenia działalności gospodarczej przyczynami związanymi z epidemią – PKP S.A. rozważy częściowe umorzenie zawieszonych należności. Na indywidualnie uzasadniony wniosek przewoźnika pasażerskiego możliwe będzie udzielenie dodatkowego opustu z uwzględnieniem spadku liczby pasażerów. Również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wobec najemców działających w obszarze dworców, peronów, przejść przewidują obniżenie opłat na poziomie podobnym jak PKP S.A.

Pomoc dla przewoźników pasażerskich i towarowych

W związku z zagrożeniem epidemicznym okresowo wstrzymane zostały także przewozy pasażerskie i towarowe. Przewoźnicy i w tym przypadku mogą liczyć na pomoc ze strony spółek kolejowych.
Na bieżąco współpracujemy z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi. Te działania są ważne szczególnie obecnie. To solidarna pomoc i ulgi w opłatach w sytuacji ograniczeń w przewozach spowodowanych skutkami epidemii – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Od 13 marca br. PKP Polskie Linie Kolejowe nie obciążają przewoźników opłatami rezerwacyjnymi z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy. Od 14 marca z kolei do odwołania wstrzymane zostały także opłaty za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym (lub ze zwiększoną masą brutto tj. inną niż wynika z rozkładu jazdy). Dzięki solidarności i wdrożonym udogodnieniom w znacznym stopniu zminimalizowane zostaną negatywne skutki związane z zagrożeniem Covid-19 dla kolei.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze