PKB Polski na poziomie 3%. Konsumpcja prywatna również w górę
Produkt Krajowy Brutto Polski w II kw. wzrósł o 3,2 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w I kw. 2024 r. - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 3,2 proc. rdr.
Z danych GUS wynika, że inwestycje w II kw. wzrosły o 2,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,3 proc. rdr.
Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał spadku inwestycji o 0,9 proc. rdr, wzrostu konsumpcji prywatnej o 4,7 proc. rdr i wzrostu popytu krajowego o 3,4 proc. rdr.
Reuters o zadłużeniu Polski. PKB to nie wszystko
Reuters i AP zwracają uwagę na wzrost wydatków na obronność w Polsce. 5,5-procentowy deficyt budżetowy i duże wydatki na obronność to wyeksponowane przez zagraniczne agencje cechy projektu budżetu Polski na 2025 rok, który został w środę przyjęty przez rząd Donalda Tuska.
Reuters zwraca uwagę, powołując się na premiera Donalda Tuska, że deficyt ogólny wzrośnie do 5,5 proc. polskiego PKB w 2025 r. Agencja przytacza też słowa ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który poinformował o wzroście inflacji do 5 proc. w przyszłym roku.
Reuters podkreśla też, że projekt budżetu zwiększa wydatki na obronę do 186,6 miliardów złotych, czyli 4,7 proc. PKB, a wydatki na opiekę zdrowotną mają wynieść ponad 221,7 miliardów złotych.
Agencja AP kładzie akcent na rekordowe wydatki na obronę w wysokości 187 miliardów złotych, który zostały zapisane w projekcie budżetu. "Polska, która wspiera walkę Ukrainy z pełnowymiarową inwazją Rosji, dokonuje dużych zakupów sprzętu wojskowego, w tym myśliwców, czołgów i systemów obrony przeciwrakietowej od USA i Korei Południowej" - pisze amerykańska agencja.