Marlena Maląg

i

Autor: EAST NEWS Marlena Maląg

Gwarancja wkładu własnego do mieszkań. Minister Maląg ujawniła datę

2021-08-19 8:07

W ramach Polskiego Ładu rząd szykuje projekt ustawy dotyczący gwarancji wkładu własnego dla małżeństw do 40. roku życia. Skarb Państwa ma pokrywać do 100 tys. zł wkładu własnego młodych małżeństw w kredytach hipotecznych. Kiedy Polacy będą mogli liczyć na nowe wsparcie przy zakupie mieszkania? To ujawniła minister rodziny Marlena Maląg.

Gwarancja wkładu własnego. Od kiedy?

Szefowa resortu rodziny pytana była w TVP Info o projekt ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia. "W piramidzie potrzeb młodych ludzi mieszkania są na pierwszym miejscu" - powiedziała minister Maląg. Przypomniała, że premier zlecił Rządowemu Centrum Legislacji oraz Ministerstwu Rozwoju i Technologii, przy współpracy pełnomocnik rządu ds. demografii, natychmiastową pracę nad całościowym, obejmujący wszystkie aspekty projektem ustawy.

SPRAWDŹ: ZUS ma złą wiadomość dla emerytów! Seniorzy nie dostaną więcej pieniędzy

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

"W czwartym kwartale - zgodnie z zapowiedziami w harmonogramie wdrażania Polskiego Ładu - ten projekt ustawy powinien być przedstawiony do konsultacji, by jak najszybciej zostało wprowadzone rozwiązanie, by polityka mieszkaniowa ruszyła" - oświadczyła szefowa MRiPS. We wtorek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że projekt ustawy może trafić pod obrady Sejmu we wrześniu.

W sierpniu br. szef rządu przekonywał, że państwo spłaci część tej gwarancji przy urodzeniu drugiego dziecka – 20 tys. z tych 100 tys. zł gwarantowanych (wkładu własnego). Przy urodzeniu trzeciego – 60 tys. zł. 

Sonda
Jaki wariant Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wybierzesz?

Nowe 1000 plus na dziecko

Minister Maląg przedstawiła także założenia przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie ma być wypłacane od stycznia 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Szefowa MRiPS przypomniała, że rodzice będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie - przez rok. W 2022 r. z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego korzystać będzie ok. 615 tys. dzieci.

Projekt przewiduje również wprowadzenie - dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym - dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie to będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dofinansowanie będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt (bez wyżywienia).

Dofinansowanie będzie przysługiwać: na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, a także na dziecko w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia. Dofinansowanie będzie wynosić do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie więcej jednak, niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze