Koronawirus: ZTM w Rzeszowie zwraca pieniądze za bilety

i

Autor: Unsplash/Pawel_Czerwinski

Gwarancje de minimis z pakietu pomocowego już dostępne!

2020-03-30 15:10

Dostępne są już gwarancje de minimis z pakietu pomocowego. Najmniejsze przedsiębiorstwa, których działalność zakłóciła epidemia koronawirusa mogą skorzystać z kredytów na korzystniejszych niż do tej pory zasadach. Produkt jest już dostępny dla przedsiębiorców w bankach współpracujących z BGK.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, konieczne było zarządzenie narodowej kwarantanny. Niestety, to co dobre dla zdrowia, dla wielu gałęzi gospodarki okazało się perspektywą zagłady. Punkty usługowe i większość sklepów zostały zamknięte, a to oznacza niemal natychmiastowy koniec obrotów.

Tutaj w stronę przedsiębiorców, którzy znaleźli się nad przepaścią rękę wyciągają rząd i banki. Obiecana przez premiera Morawieckiego w ramach tarczy antykryzysowej gwarancja de minimis ma zapewnić pomoc nawet stu tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które dostaną możliwość uzyskania kredytu z gwarancją do wysokości 3,5 mln zł.  

Gwarancją „wyleczą” gospodarczego koronawirusa

Nowe warunki gwarancji de minimis przygotowano specjalnie z myślą o bieżącej sytuacji. Koncepcję zmian przygotowały resorty rozwoju i finansów, oraz BGK. Cel jest jeden: zwiększyć płynność finansową przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm, spełniających kryteria określone w programie de minimis, niezależnie od branż. Dzięki błyskawicznej mobilizacji sektora bankowego nowy produkt finansowy jest już dostępny dla przedsiębiorców w bankach współpracujących z BGK.

- Bank Gospodarstwa Krajowego odgrywa dużą rolę w rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Gwarancje de minimis zabezpieczają kredyty zaciągane przez mikro-, małe i średnie firmy, czyli te, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa i mają najbardziej ograniczone możliwości prowadzenia swojej działalności. Dzięki nadzwyczajnej współpracy wszystkich stron: Ministerstwa Finansów, Rozwoju, Komisji Nadzoru Finansowego i sektora bankowego, wprowadziliśmy te zmiany w szybkim tempie – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.


Nowe zasady gwarancji de minimis to:

wzrost maksymalnego zabezpieczenia z 60 do 80 proc. kwoty kredytu,
brak prowizji pobieranej przez BGK za udzielenie gwarancji za pierwszy rok gwarancji (wcześniej wynosiła 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku),
dłuższy okres kredytu obrotowego objętego gwarancją: z 27 do 39 miesięcy.
 

Na czym polegają zmiany?

Najważniejszą informacją dla przedsiębiorców jest zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Obecnie jest to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł, przy czym ta druga wartość się nie zmieni.

Co ważne, za udzielenie gwarancji nie będzie pobierana prowizja. Dodatkowo, okres kredytu obrotowego z gwarancją zostanie wydłużony z 27 miesięcy do 39 miesięcy.

Jak skorzystać z kredytu z gwarancją  de minimis?

Przygotowane na okres epidemii zwiększone gwarancje dostępne są dla każdej firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis. Nie ma znaczenia branża, w której działa firma. Aby złożyć wniosek o udzielenie gwarancji przedsiębiorca nie musi odwiedzać BGK. Odpowiedni wniosek może złożyć razem z wnioskiem kredytowym w swoim banku. W poszczególnych bankach trwają prace, aby umożliwić przedsiębiorcom składanie dokumentów w formie elektronicznej.  Pełną listę 20 współpracujących podmiotów znajdziecie na stronie BGK.

Czym jest gwarancja de minimis?

Jak tłumaczy BGK, gwarancje de minimis to zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby przedsiębiorca nie spłacił go w terminie. Dzięki tej gwarancji bank udzielający kredytu ma pewność, że zobowiązanie w części zabezpieczonej przez BGK, zostanie spłacone.

Mówiąc inaczej, to jedna z form pomocy publicznej, udzielana na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małego lub średniemu przedsiębiorcy (MŚP). Nie jest to jednak dotacja pieniężna i nie wiąże się bezpośrednio z przekazaniem pieniędzy danej firmie.

W związku z tym nie wiążą się z nią żadne skutki podatkowe. Korzystający z gwarancji de minimis przedsiębiorca może skorzystać z kredytów, pomimo krótkiej historii kredytowej, lub braku wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu. Dodatkowo niższe są koszty zabezpieczenia i całkowity koszt kredytu.

Taka forma pomocy jest szczególnie istotna dla najmniejszych przedsiębiorstw, które cierpią na brak kapitału i zabezpieczenia, którego mogą użyć jako gwarancji spłaty swoich kredytów.

Pozyskane dzięki kredytowi obrotowemu pieniądze, przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwój firmy, ale także finansowanie bieżącej działalności, a więc m.in. na opłacenie rachunków, zakup towarów i usług czy opłacenie podatków, składek ZUS lub spłatę innego kredytu.

Koronaporadnik Federa: Jak zrobić maskę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze