pieniadze dolar usa banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze dolar usa banknoty

Handel ludzkimi organami kwitnie. Tyle kosztują narządy na czarnym rynku

2021-02-26 12:07

Ta historia po prostu nie mieści się w głowie. Dwóch Polaków, którzy pojechali do Meksyku, aby tam pracować, zostało poddanych zabiegowi pobrania narządów wewnętrznych. Jeden Polak zmarł, drugi jest w śpiączce. Przestępcy dostają miliony za ludzkie narządy.

Sprawa Polaków zbulwersowała opinię publiczną. W sieci zawrzało - handel ludzkimi organami kwitnie. Przestępcy zarabiają na nim krocie. Ile kosztują ludzkie narządy na czarnym rynku? Jak podaje portal dawca.pl w Polsce nerkę można kupić już za 30 000 zł, w Indiach za 2 000 zł, natomiast w Turcji cena wynosi nawet 450 000 zł. Trzustka ma zbliżoną wartość na całym świecie, która wynosi 350 000-400 000 zł. Do najdroższych narządów należą płuca i serce, które mogą kosztować nawet milion złotych.

Nowatorska operacja mikrochirurgiczna

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na świecie wykonywanych jest blisko 10 tysięcy nielegalnych transplantacji. Zgodnie z ustawą o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów przestępcom może grozić nawet od 6 miesięcy do 5 lat więzienia. W wypadku, gdy ktoś dopuści się wielokrotnego handlu organami, kara może wynosić nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Emerytury 2021. Seniorzy dostaną 14 emeryturę! Sejm przyjął ustawę. Znamy kwotę i termin wypłaty z ZUS

Sprawą Polaków w Meksyku zajęli się polscy śledczy. "Poleciłem, by śledztwem w sprawie zabójstwa młodego Polaka w Meksyku i usiłowaniem zabójstwa drugiego naszego rodaka, zajęła się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Celem jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy" - napisał na Twitterze Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Najnowsze