III wojna światowa. Kto na niej zarobi? Konflikt na Bliskim Wschodzie

2020-01-11 14:13 WSB
To już III wojna światowa?
Autor: archiwum se.pl Armia izraelska prawdopodobnie przygotowuje się teraz do operacji lądowej w Strefie Gazy. Według doniesień agencji prasowych konwoje wojskowe z czołgami i ciężarówkami wiozącymi żołnierzy zmierzają do granicy Strefy. Szacuje się, że Izrael dysponuje nowoczesną armią liczącą 175 tys. żołnierzy oraz 450 tys. rezerwistów. Palestyńczycy mają 35 tys. uzbrojonych bojowników.

III wojna światowa, choć przez moment zdawała się odległa, znowu wisi na włosku. Napięcie na linii USA-Iran jest ogromne, do tego Teheran przyznał się do „omyłkowego” zestrzelenia pasażerskiego samolotu ukraińskich linii lotniczych. Nawet jeżeli nie dojdzie jednak do wojny, to pamiętajmy, że konflikty zbrojne trwają na świecie cały czas. Irak, Afganistan, Syria to tylko część z tych najbardziej znanych działań wojennych, w które od lata angażuje się USA. Takie interwencje zbrojne okupione są krwią zarówno walczących stron, jak i cywili. Mówi się, że na wojnie nie ma zwycięzców, jednak okazuje się, że są tacy, którzy zarabiają na niej krocie.

I, II czy III wojna światowa, której widmo znowu się przybliżyło (PRZECZYTASZ O TYM M.IN. TUTAJ), to globalne konflikty zbrojne, których najbardziej się boimy. W końcu, jak brzmi słynny cytat z serii Fallout, „wojna nigdy się nie zmienia”. Wojna to śmierć i cierpienie tysięcy ludzi, dla których nawet koniec konfliktu nie przynosi ulgi. Ale wojna to też gigantyczne pieniądze i zyski. Koncerny zbrojeniowe na wojnach zarabiają gigantyczne, niewyobrażalne pieniądze, a przecież działania zbrojne czy wojenne prowadzone są nieustannie na całym świecie. Przykładem może być Bliski Wschód, gdzie przecież stacjonują siły NATO, w tym polscy żołnierze, mimo że oficjalnie wojna w tamtym rejonie się skończyła. Prawda jest jednak taka, że na Bliskim Wschodzie siły NATO ugrzęzły 19 lat temu i nie mogą się stamtąd wygrzebać. Dla niektórych to bardzo na rękę.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Racje żywnościowe w Polsce. Ile trzeba zapłacić? Jakie wybrać?

Początek trwającego na tamtych ziemiach konfliktu to październik 2001 i atak sił NATO na Afganistan. W trakcie jego trwania wybuchła też II wojna w Zatoce Perskiej (2003 rok), Wojna Domowa w Syrii oraz kolejna wojna w Iraku. We wszystkich tych operacjach wojennych udział brały lub biorą wojska USA. Firma Lockheed Martin, producent m.in. słynnych samolotów wielozadaniowych F-16 oraz F-35, od 2002 do 2018 roku sprzedał armii sprzęt o wartości ok. 550,4 miliarda dolarów (według danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem). To sprawiło, że z 3 miejsca wskoczył na pozycję lidera firm sprzedających sprzęt wojskowy.

Boeing w tym samym czasie sprzedał produkty związane z armią za ok. 494,6 miliarda dolarów. Kojarzący nam się bowiem z samolotami pasażerskim koncern ma także odział, który zajmuje się wojskowością i technologiami kosmicznymi. To tam Boeing zajmuje się takimi maszynami jak F-15 i F/A-18, CH-47, V-22, C-17 czy AH-64.

Trzecie miejsce na zbrojeniowym podium zajmuje Northrop Grumman. Firma ta to największy producent okrętów na świecie. Poza statkami i branżą zbrojeniową Northrop Grumman zajmuje się także astronautyką i aeronautyką. W tym samym okresie co Lockheed Martin i Boeing, koncern Northrop Grumman sprzedał sprzęt związany z wojskowością na łączną wartość 383,7 miliarda dolarów.

Gdyby wziąć pod uwagę tylko pierwszą dziesiątkę dostawców produktów dla wojska, to w latach 2002-2018 zakupiono od nich sprzęt o łącznej wartości… 3,29 BILIONA dolarów. Wiemy, że to dużo, ale dla porównania – w złotówkach byłoby to 12,5 biliona złotych. Za taką sumę program Rodzina 500 plus, na który rocznie wydajemy około 40 milionów złotych, mógłby funkcjonować… ponad 313 tysięcy lat.

Najnowsze