I, II czy III wojna światowa, której widmo znowu się przybliżyło (PRZECZYTASZ O TYM M.IN. TUTAJ), to globalne konflikty zbrojne, których najbardziej się boimy. W końcu, jak brzmi słynny cytat z serii Fallout, „wojna nigdy się nie zmienia”. Wojna to śmierć i cierpienie tysięcy ludzi, dla których nawet koniec konfliktu nie przynosi ulgi. Ale wojna to też gigantyczne pieniądze i zyski. Koncerny zbrojeniowe na wojnach zarabiają gigantyczne, niewyobrażalne pieniądze, a przecież działania zbrojne czy wojenne prowadzone są nieustannie na całym świecie. Przykładem może być Bliski Wschód, gdzie przecież stacjonują siły NATO, w tym polscy żołnierze, mimo że oficjalnie wojna w tamtym rejonie się skończyła. Prawda jest jednak taka, że na Bliskim Wschodzie siły NATO ugrzęzły 19 lat temu i nie mogą się stamtąd wygrzebać. Dla niektórych to bardzo na rękę.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Racje żywnościowe w Polsce. Ile trzeba zapłacić? Jakie wybrać?
Początek trwającego na tamtych ziemiach konfliktu to październik 2001 i atak sił NATO na Afganistan. W trakcie jego trwania wybuchła też II wojna w Zatoce Perskiej (2003 rok), Wojna Domowa w Syrii oraz kolejna wojna w Iraku. We wszystkich tych operacjach wojennych udział brały lub biorą wojska USA. Firma Lockheed Martin, producent m.in. słynnych samolotów wielozadaniowych F-16 oraz F-35, od 2002 do 2018 roku sprzedał armii sprzęt o wartości ok. 550,4 miliarda dolarów (według danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem). To sprawiło, że z 3 miejsca wskoczył na pozycję lidera firm sprzedających sprzęt wojskowy.
Boeing w tym samym czasie sprzedał produkty związane z armią za ok. 494,6 miliarda dolarów. Kojarzący nam się bowiem z samolotami pasażerskim koncern ma także odział, który zajmuje się wojskowością i technologiami kosmicznymi. To tam Boeing zajmuje się takimi maszynami jak F-15 i F/A-18, CH-47, V-22, C-17 czy AH-64.
Trzecie miejsce na zbrojeniowym podium zajmuje Northrop Grumman. Firma ta to największy producent okrętów na świecie. Poza statkami i branżą zbrojeniową Northrop Grumman zajmuje się także astronautyką i aeronautyką. W tym samym okresie co Lockheed Martin i Boeing, koncern Northrop Grumman sprzedał sprzęt związany z wojskowością na łączną wartość 383,7 miliarda dolarów.
Gdyby wziąć pod uwagę tylko pierwszą dziesiątkę dostawców produktów dla wojska, to w latach 2002-2018 zakupiono od nich sprzęt o łącznej wartości… 3,29 BILIONA dolarów. Wiemy, że to dużo, ale dla porównania – w złotówkach byłoby to 12,5 biliona złotych. Za taką sumę program Rodzina 500 plus, na który rocznie wydajemy około 40 milionów złotych, mógłby funkcjonować… ponad 313 tysięcy lat.