Kartę SIM może zarejestrować każda osoba, która ukończyła 13. rok życia i posiada ważny dokument tożsamości. W celu dokonana rejestracji większość operatorów wymaga wizyty w salonie firmowym lub autoryzowanym punkcie sprzedaży, chociaż od tej reguły jest kilka odstępstw. Przykładowo, abonenci Plusa mają możliwość rejestracji karty drogą sms-ową, a abonenci T-Mobile i Heyah – poprzez kanał telefoniczny. Dodatkowo klienci Virgin Mobile i Orange dostali do swojej dyspozycji kioski i saloniki Ruchu, a osoby chcące aktywować numer w Orange dodatkowo mogą dopełnić formlaności w salonach Media Markt i Saturn.
- Osoby powyżej 13. roku życia obowiązuje standardowa procedura, oczywiście przy założeniu, że posiadają one dowód osobisty. Osoby poniżej 13. roku życia muszą przyjść do salonu lub autoryzowanego punktu z prawnym opiekunem, który zarejestruje numer na siebie. Jeżeli klient ma powyżej 13 lat, lecz nie posiada dowodu osobistego, procedura wygląda podobnie jak w przypadku osób poniżej 13. roku życia – telefon rejestruje na siebie prawny opiekun. Natomiast obcokrajowcy muszą okazać paszport i dopiero na tej podstawie mogą zarejestrować numer – tłumaczy Piotr Domański, główny specjalista ds. relacji z mediami i PR w Orange Polska.
Przeczytaj również: Rejestracja karty prepaid. Gdzie można to zrobić? [PEŁNA LISTA MIEJSC]
- Osobami, które mogą zarejestrować swój numer, są osoby dorosłe, legitymujące się dowodem osobistym lub paszportem oraz osoby w wieku 13 – 18 lat, posiadające dowód lub paszport. Osoby, które nie mogą dokonać rejestracji numeru, muszą poprosić uprawnioną do rejestracji osobę o zarejestrowanie danego numeru na siebie – podsumowuje Krzysztof Sylwerski z biura prasowego sieci Play.
Kartę SIM może zarejestrować zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Tak, jak wspomnieliśmy, osoba indywidualna podczas rejestracji powinna okazać dowód osobisty lub paszport, natomiast osoba prawna będzie musiała udostępnić numer NIP, REGON czy numer wpisu do ewidencji gospodarczej.
Zobacz także: Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]
Warto podkreślić, że niektórzy operatorzy wprowadzili limity odnośnie rejestracji kart SIM. Innymi słowy, nie możemy w nieskończoność kupować i rejestrować kart prepaid. Istnieją też takie sieci, które nie ograniczają liczby kart, które wolno zarejestrować, ale bonusy za rejestrację przyznają tylko w przypadku kilku - kilkudziesięciu starterów. Inne limity kart obowiązują osoby indywidualne, a inne – firmy.
I tak, w T-Mobile, Heyah oraz Orange można zarejestrować do 20 kart na jedną osobę fizyczną i do 100 numerów na firmę. Inaczej jest w Play, gdzie nie ma ograniczeń co do ilości rejestrowanych przez jedną osobę kart, ale bonus za rejestrację przysługuje maksymalnie do 10 kart SIM. Z kolei w Plusie osoba indywidualna może pobrać bonus tylko za rejestrację pięciu kart prepaid. Również w tuBiedronka i Virgin Mobile wolno zarejestrować dowolną liczbę kart prepaid.
- W Virgin Mobile nie ma ograniczeń. Jedna osoba czy reprezentant firmy może zarejestrować na swoje dane dowolną liczbę kart SIM, pod warunkiem wykorzystywania tych kart zgodnie z regulaminem – wyjaśnia Mikołaj Ziemski z obgługującej VM agencji Multi PR.
Źródła: Superbiz, materiały prasowe