ślub, wesele

i

Autor: East News

Ile trzeba mieć, żeby wyprawić tanie wesele?

2018-04-30 18:00

Wyprawienie dwudniowego wesela w weekend może kosztować dziesiątki tysięcy złotych – wynika z badania SW Research, zrealizowanego na zlecenie Grupy KRUK. Tymczasem co trzeci Polak chce przeznaczyć na ten cel jedynie 15 tys. złotych. Na szczęście koszty można obniżyć. Sprawdź, na jakie wydatki trzeba się nastawić, żeby wyprawić weselne przyjęcie.

Ślub i wesele to obecnie ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne. Koszty weekendowej uroczystości sięgające nawet 35 tysięcy złotych składają się z wynajmu sali, pokoi hotelowych, cateringu, ale również obsługi fotograficznej. Samo menu weselne może kosztować około 15 tysięcy złotych. Kwota, którą przyjdzie wydać na fotografa, to nierzadko 4 tysiące złotych.

Zobacz: Zaprosili ją na wesele, ukradła parze młodej 20 tys. zł

Polacy, niezależnie od swoich dochodów, nie są przygotowani finansowo na wszystkie koszty uroczystości. Tylko 14% z nas wydałoby na ślub i wesele od 25 do 35 tysięcy złotych. Na sumy wyższe niż 35 tysięcy złotych przygotowanych jest 15% badanych. Z wysokimi wydatkami ślubnymi próbujemy poradzić sobie np. biorąc kredyt. Gotowość do tego rozwiązania deklaruje 45% z nas. Na kredyt przed ślubem zdecydowałyby się najczęściej osoby młode.

Polecamy: Jak się pobrać i nie zbankrutować? 10 sposobów, aby zaoszczędzić na ślubie i weselu

– Nasze badanie pokazało, że Polacy oczekują niższych kosztów ślubu niż wynoszą one w rzeczywistości. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się kredytem. Czy warto jednak zaczynać wspólne życie od zobowiązań finansowych, które później trzeba będzie długo spłacać? Przygotowaliśmy pakiet przedślubnych porad, jak m.in. dobrze zaplanować budżet, ustalić priorytety oraz plan amortyzacji budżetu. Odpowiednio wcześniejsze zapoznanie się z kosztami pozwoli nie tylko uniknąć nieplanowanych pożyczek, ale i zaoszczędzić – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Jak do wydatków mają się prezenty ślubne? Obecnie nie są już w modzie podarunki rzeczowe, dominuje popularna „koperta". Jak pokazuje badanie, prawie co trzeci Polak zdecyduje się wręczyć parze młodej od 300 do 500 złotych. Na wyższe kwoty decydują się głównie osoby po 50. roku życia. 37% z nich może wręczyć od 500 do 1000 złotych.

Źródło: KRUK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze