Ile kosztuje szczepionka na grypę?

2020-09-14 8:28 Karolina Januszek
W Rzeszowie będą darmowe szczepienia na grypę!
Autor: pixabay

Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon grypowy i przeziębieniowy. W kontekście wciąż trwającej pandemii COVID-19 najbliższe miesiące trudne. Wiele osób deklaruje, że w tym roku zamierza zaszczepić się na grypę. Należy jednak pamiętać, że bezpłatne szczepienia obejmują jedynie wybrane grupy, a pozostali muszą za szczepionkę zapłacić? Ile ona kosztuje?

Szczepionki na grypę to w ostatnim czasie gorący temat, teoretycznie na szczepienie zapisywać się można już od początku września, jednak problem jest taki, że w wielu aptekach brakuje szczepionek. Wicemister zdrowia przekonuje, że zamówione przez Polskę, dwa miliony dawek wystarczą dla „wszystkich chętnych", to niestety w aptekach już teraz obowiązują listy kolejkowe. pecjaliści uważają, że szczepienia przeciwko tej chorobie wirusowej są szczególnie ważne w okresie pandemii COVID-19, bo zakażenie grypą może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem w okresie jesieni i zimy.

Zobacz także: Ograniczyli ci etat przez pandemię? Rząd szykuje specjalny zasiłek!

Jak zapisać się na szczepienie?

Aby dostać receptę na szczepionkę należy wybrać się do lekarza, który oceni czy nie ma żadnych przeciwdziałań do szczepienia. Receptę można zrealizować w aptece, a następne wrócić do przychodni na szczepienie. Inaczej jest w prywatnych klinikach, gdzie najczęściej od razu po wizycie w gabinecie kierowani jesteśmy na szczepienie.

Kto może zaszczepić się bezpłatnie?

W Polsce w wielu województwach samorządy lokalne przeznaczają środki na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Dodatkowo często darmowe szczepionki otrzymują również osoby bezdomne.

Czytaj również: Turyści i firmy dostaną pieniądze za odwołane imprezy i wyjazdy. Jakie są zasady? Sprawdź terminy

Ile kosztuje szczepienie?

Ile obecnie kosztuje szczepionka przeciw grypie? W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw grypie: Vaxigrip Tetra oraz Influvac Tetra. Vaxigrip można podawać dzieciom od 6. miesiąca życia. Influvac natomiast jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 lata. Ceny szczepionek zaczynają się od 45 zł. W prywatnych przychodniach koszt może wynosić nawet 85 zł. Dodatkowo należy pamiętać, że wybierają szczepienie w prywatnej klinice i nie posiadając tam pakiety medycznego zapłacimy również za wizytę kwalifikującą.

Krwiodawstwo - badanie próbek dawcy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze