koszty utrzymania domu i mieszkania

i

Autor: gettyimages Kosty utrzymania mieszkania wzrosły o 25%

Drożyzna

Ile podrożało utrzymanie domu przez 5 lat? Kwota zwala z nóg

2024-09-13 16:31

Na utrzymanie domu statystyczna rodzina wydaje już prawie 1418 złotych – tak wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. To o ponad 7 proc. więcej niż przed rokiem, ale też o ponad połowę więcej niż 5 lat temu. Najmocniej podrożały nośniki energii i wywóz śmieci.

Ogromny wzrost kosztów utrzymania domu

Prawie 1418 złotych – tyle wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu statystyczna 3-osobowa rodzina – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. To o prawie 95 złotych więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wspomniana kwota jest jednak też o ponad 56 proc. wyższa niż 5 lat temu, czyli w sierpniu 2019 roku. Wtedy przykładowa rodzina na utrzymanie i prowadzenie domu wydawała niewiele ponad 900 złotych.

W analizie kosztów  utrzymania uwzględniono wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, ale też koszty usług takich jak sprzątanie czy naprawy i remonty.

Najbardziej wzrosły opłaty za wywóz śmieci, ciepło i prąd

Za nośniki energii płacić dziś nawet ponad dwa razy więcej niż 5 lat temu. Najbardziej w tym czasie zdrożał  opał (średnio o ponad 100 proc.). Jest to szeroka kategoria, w której znajdziemy węgiel i olej opałowy, ale też np. drewno czy pellet. Za gaz musimy płacić o 90 proc. więcej niż w sierpniu 2019 roku. W tym samym czasie prąd z gniazdka podrożał o 86 proc., a ciepło z sieci przeciętnie o 75 proc. - wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. Najbardziej jednak podrożały stawki za wywóz śmieci - są obecnie w tym przypadku o 116 proc. wyższe niż w sierpniu 2019 roku.

Niewielki wzrost cen sprzętu AGD

Sprzęt AGD ( pralki, zmywarki, lodówki) zdrożał w ciągu 5 lat zdrożał o 11 proc. W gronie kategorii o relatywnie najniższych wzrostach cen znajdziemy ponadto meble, wodę czy środki czystości. Te w porównaniu z sierpniem 2019 roku są dziś o około 1/3 droższe.

 Wynagrodzenia też poszły w górę

Jak  można oszacować na podstawie danych GUS, to w ciągu 5 lat średnie płace w przedsiębiorstwach poszły w górę o niecałe 60 proc., a płaca minimalna o ponad 90 proc. Z drugiej strony rosnące wynagrodzenia to najpewniej jeden z głównych czynników, dla których o 77 proc. wzrosły w porównaniu z sierpniem 2019 roku także ceny usług związanych z prowadzeniem domu.

 

 

QUIZ Dzieciństwo PRL. Dokończ kultowe teksty od mam!

Pytanie 1 z 15
Kiedy dziecko zwlekało z posprzątaniem, a mama była już mocno wkurzona padały słowa:
QUIZ Dzieciństwo PRL. Dokończ kultowe teksty od mam!
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Michał Rado

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze