banknoty/pieniądze

i

Autor: Materiały prasowe

Zarobki

Ile w rzeczywistości pieniędzy mają Polacy? To mniej niż płaca minimalna

2023-03-28 16:39

Choć średnia krajowa mogłaby sugerować, że Polacy zarabiają średnio ok. 5 tys. zł na rękę, rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna. Według danych GUS realny średni dochód na osobę w Polsce w gospodarstwach domowych to 2,2 tys. zł. Kwota ta wzrosła o 9,1 proc. względem ubiegłego roku.

Realne zarobki Polaków są ponad dwa razy niższe od średniej krajowej

Według danych GUS średnia krajowa w w lutym 2023 roku wynosiła 7065,56 zł brutto, czyli ok. 5146 zł "na rękę". Dane podawane jako "przeciętne zarobki w Polsce" dotyczą jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 10 osób i nie biorą pod uwagę np. sektora budżetowego, więc nie pokazują całego obrazu dochodów w Polsce. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. W rzeczywistości Polacy zarabiają jednak dużo mniej niż płaca minimalna.

Główny Urząd Statystyczny podał dane z 2022 roku, z których wynika, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzany na jedną osobę wynosił 2249,79 zł. 

Rzeczywiste zarobki Polaków niższe od średniej krajowej

Kwota 2249,70 zł jest niższa nawet niż minimalna płaca, która wynosi obecnie 3490 zł brutto, czyli w większości przypadków 2397,56 zł "na rękę". W statystyce pod uwagę brane są rzeczywiste dochody na osobę, po uwzględnieniu podatków, składek i podzielonych na członków rodziny. Jeśli ktoś więc za minimalną krajową utrzymuje dwie osoby (np. siebie i partnerkę), to do statystyki ich dochód był dzielony przez dwa.

Warto zaznaczyć, że to i tak wzrost względem 2021 roku o 9,1 proc. W 2021 roku wysokość rzeczywistego dochodu na osobę wynosił 2061,93 zł.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Sonda
Czy zarobki w polskiej służbie zdrowia są zbyt niskie?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze