Morawiecki, Kaczyński

i

Autor: Shutterstock, Sebastian Wielechowski/Super Express, Piotr Grzybowski/Super Express Morawiecki, Kaczyński

Podatki w Polsce

Zarobki Polaków będą mniejsze. Rząd oskładkuje umowy zlecenia

2023-03-14 16:40

Pracujesz na podstawie umowy zlecenie, bo chcesz więcej zostawić dla siebie niż byłbyś na etacie? Niebawem może się ten interes nie kalkulować. Umowy zlecenia mają być oskładkowane w całości od przyszłego roku. Taki zapis pojawia się w najnowszym Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024. Dokument trafił do konsultacji.

Umowy zlecenia w Polsce i Europie

Krajowy Plan Reform to dokument, w którym rządy państw członkowskich raportują Brukseli, jakie podejmą działania, by wzmocnić gospodarkę i finanse publiczne. Polski rząd proponuje w KPR taki zapis, by w pierwszym kwartale 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek objęcia wszystkich kolejnych umów zleceń składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów.

Obecnie w przypadku umów zleceń, pełna składaka na ZUS jest płacona przynajmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. 

Warto zwrócić uwagę na to, że to już kolejne podejście do tego tematu. Pierwotnie takie rozwiązanie zostało wpisane do KPO i miało być zrealizowane w I kwartale tego roku. 

W Krajowym Planie Reform pojawiają się też inne ważne zapisy dotyczące przedsiębiorców. Zapowiada się  dofinansowania dla firm na robotyzację i automatyzację produkcji, poszerzenie stref ekonomicznych, poprawę cyberbezpieczeństwa sektora kolejowego poprzez utworzenie Wspólnego Centrum Przetwarzania Danych oraz Centrum Cyberbezpieczeństwa Kolei.

Sonda
Chciałbyś zarabiać średnią krajową?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze