Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Rynek pracy i KPO

Umowy zlecenia będą w końcu w pełni ozusowane? Rząd ma szybko wdrożyć zmiany

2023-01-17 11:26

Pieniądze z KPO coraz bliżej. Czy aby na pewno? Okazuje się , że kamieni milowych, które są kością niezgody, jest więcej niż tylko kwestie związane z sądownictwem. Chodzi o kamień milowy A71G, który mówi o pełnym ozusowaniu umów zleceń, Rząd obiecał, że reformę wdroży bardzo szybko. Jednak okazuje się, że prędzej niż w ciągu roku czy dwóch pomimo szczerych chęci może to być niemożliwe.

Pełne ozusowanie umów śmieciowych

Kamienie milowe nie ułatwiają Polsce otrzymania pieniędzy z KPO. Pojawił się kolejny, który może stanowić przeszkodę. Chodzi o ozusowanie umów cywilnoprawnych. Polska miała zapewnić Brukselę, że obejmie składkami społecznymi wszystkie umowy zlecenia, a nie — jak ma to miejsce dziś — tylko te do wysokości minimalnego wynagrodzenia. I że zrobi to bardzo szybko. Okazuje się jednak, że od chęci, deklaracji i obietnic do ich realizacji daleka droga. Gdybyśmy nawet już dziś zaczęli  pracować nad nowelizacją przepisów, to w najlepszym przypadku weszłyby one w życie dopiero za rok, a co bardziej realne - za dwa lata. 

Dziś bowiem składki do ZUS trzeba płacić tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 3490 zł brutto. Wszystko, co powyżej tej kwoty, jest wolne od składek odprowadzanych do ZUS. Zatem zdarza się, że dana osoba ma kilka umów z jednym z zleceniodawcą za miast jednej umowy na większą kwotę. 

Po realizacji tego kamienia milowego przez rząd możliwości na obejście przepisów już nie będzie, zatem zleceniodawca będzie otrzymywał na rękę mniej, bo do ZUS pójdzie większa pula. Teoretycznie ma to być korzystne dla zleceniodawcy. W dłuższej perspektywie pewnie tak, ale w dobie gigantycznej inflacji widmo mniejszej puli na koncie bankowym może wielu zleceniodawców nie zadowalać.

Sonda
Czy umowy śmieciowe powinny być uregulowane w Kodeksie Pracy jak umowy o pracę?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze