Nowa szkoła na Białołęce

i

Autor: UM Warszawa / R. Motyl

Edukacja

Ile zarabiają nauczyciele? Czy podwyżki coś zmieniły w zarobkach nauczycieli?

2024-09-06 6:51

Od dawna w debacie politycznej był znany temat zbyt niskich zarobków nauczycieli. Podwyżka zaplanowana na 2025 r. jest zdecydowanie poniżej oczekiwań. Związki zawodowe uważają, że to na pewno nie spowoduje szturmu na szkoły chętnych do pracy.

Zarobki nauczycieli obecnie – wiele składników wynagrodzenia w ustawie

Zgodnie z art. 30. Karty nauczyciela, wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz nagród.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli to procent kwoty bazowej:

  • nauczyciel początkujący - 120 % (6 353 zł)
  • nauczyciel mianowany - 144 % (7 453,47 zł)
  • nauczyciel dyplomowany - 184 % (9 523,88 zł)

Podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Podwyżki dla nauczycieli w 2025 r.

W 2025 r. planowana jest podwyżka wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej na poziomie 5 proc. Dotyczy to również nauczycieli. Jednak ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. W ocenie związków zawodowych podwyżka wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. to zdecydowanie za mało.

Czy nauczyciele zarabiają za mało?

2 września rozpoczyna się rok szkolny 2024/2025. O wyzwania z nim związane zapytano nauczyciela roku 2023 Radosława Potraca.

"Myślę, że to będzie normalny rok szkolny - pomimo wszystkich zmian, jakie zachodzą, oczekiwań – choć długi, bo niemal do końca czerwca. Wszyscy czekali na zmiany na poziomie ministerstwa, a teraz czekają na zmiany związane z samą strukturą systemu, bo przecież stajemy przed wyzwaniami szkoły przyszłości – oraz kolejne zmiany w zakresie choćby wynagrodzeń" – podkreślił.

Zaznaczył, że wyzwań jest wiele, ale wszystko zamyka się bardzo często głównie w kwestii środków finansowych. "Żeby nauczyciel nie musiał szukać godzin w wielu szkołach, tylko pracował w jednym miejscu i mógł na to poświęcić czas – zgodnie z oczekiwaniami choćby rodziców - musi godnie zarabiać, by utrzymać siebie, rodzinę" - podkreślił.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze