inflacja

i

Autor: Shutterstock

Dane GUS za marzec

Inflacja w Polsce ostro hamuje! Drożeją głównie usługi

2024-04-15 10:16

Ceny w Polsce rosną najwolniej od kilku lat! Główny Urząd Statyczny opublikował najnowsze dane. W marcu 2024 roku inflacja w porównaniu do marca ubiegłego roku wyniosła jedynie 2,0 proc., a w odniesieniu do lutego br. ledwie 0,2 proc. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Inflacja za marzec 2024. Tak dobrze nie było od lat

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja CPI w marcu wyniosła 1,9 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

"W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i po 0,04 pkt. proc." - podał GUS. Z kolei niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) i żywności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.

Inflacja od kwietnia 2024 przyspieszy

Marzec to był tegoroczny dołek inflacji; w grudniu wzrośnie ona do 4,8 proc. w ujęciu rocznym, a średnio w roku wyniesie 3,7 proc. – wynika z poniedziałkowego komentarza ekonomistów ING BSK do danych GUS o inflacji. „Wciąż wysokie tempo wzrostu cen usług (6,6 proc. r/r) przy niskim wzroście cen towarów (0,4 proc. r/r). 2/3 dotychczasowej dezinflacji w Polsce to efekt odwracania (zewnętrznych) szoków podażowych, tylko 1/3 wynika ze spadku inflacji bazowej” – napisali ekonomiści ING BSK Rafał Benecki i Adam Antoniak w komentarzu do danych GUS.

W komentarzu wskazali, że głównym zagrożeniem dla wzrostu inflacji w Polsce nie jest podniesienie stawek VAT na żywność czy uwolnienie cen energii, które według nich nastąpi stopniowo. Ich zdaniem największym zagrożeniem jest „uporczywość inflacji bazowej, na którą polityka pieniężna ma wpływ”.

To ostatni miesiąc z tak niewielkim wzrostem cen, od kwietnia wzrost cen przyspieszy - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując poniedziałkowe dane GUS. Wskazał na powrót cen ropy do poziomów z końca 2023 r. i wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. - Inflacja wyniosła 2 proc. Jednocześnie to ostatni miesiąc, gdzie mamy do czynienia z tak niewielkim wzrostem cen. Lada moment ponownie doświadczymy przyspieszenia wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP - wskazał ekspert.

Pieniądze to nie wszystko: Kazimierz Krupa

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Dokończ znane powiedzenie z czasów PRL dotyczące pracy: „Czy się stoi, czy się leży….”
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze