Informacje na wagę złota

2010-05-18 3:00

Warto sprawdzić swojego potencjalnego partnera biznesowego. Rozmowa z Mariuszem Hildebrandem, prezesem Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

- Ryzyko w biznesie - jak można je wyeliminować?

- Ryzyko jest w pewnym sensie wpisane w ideę biznesu. Często, żeby odnieść wymarzony sukces, trzeba podejmować odważne, niekonwencjonalne decyzje. Nierzadko okazuje się, że takie działanie przynosi zamierzone efekty, jednak warto przy tym zachować odrobinę zdrowego rozsądku.

Na początek rozważnie jest sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego w Biurze Informacji Gospodarczej. Jeżeli po pobraniu raportu okaże się, że nasz kontrahent nie spłaca swoich zobowiązań, warto rozejrzeć się za bardziej wiarygodnym partnerem biznesowym. Może okazać się, że właśnie w ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z odzyskiwaniem należności na drodze sądowej bądź poprzez egzekucję komorniczą. Oczywiście może się zdarzyć, że nie zabezpieczyliśmy się odpowiednio i nie sprawdziliśmy w porę naszego kontrahenta, wtedy warto skorzystać z miękkiej windykacji oferowanej przez Biuro Informacji Gospodarczej.

- Czy opłaca się sprawdzać kontrahentów?

- W dzisiejszych czasach informacja gospodarcza staje się ważnym źródłem wiedzy. Niektórzy sądzą, iż sprawdzanie potencjalnego kontrahenta świadczy o braku zaufania i jest źle widziane. Jeżeli jednak spojrzymy na rynek, to zauważymy, że obecnie coraz więcej firm ze wszystkich sektorów gospodarki korzysta z tego typu danych.

Proces weryfikowania kontrahentów i klientów staje się powoli naturalnym elementem biznesu. Jest to zalecany, istotny i opłacalny aspekt życia gospodarczego. Działając w myśl zasady "przezorny zawsze ubezpieczony", właściciele przedsiębiorstw często są w stanie uniknąć poważnych problemów finansowych, a zaoszczędzony czas mogą wykorzystać na obmyślanie nowych strategii biznesowych.

Dotyczy to również konsumentów, którzy mogą sprawdzać wiarygodność finansową, np. deweloperów czy firm budowlanych. Jeśli po pobraniu informacji z rejestru dowiemy się, że nasz partner nie spłaca swoich zobowiązań zaciągniętych u innych podmiotów na rynku, to jest to dla nas wyraźny sygnał ostrzegawczy.

- Jakie informacje zbierają Biura Informacji Gospodarczej?

- Biura Informacji Gospodarczej zajmują się przyjmowaniem, przechowywaniem, jak również udostępnianiem informacji gospodarczych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów. Informacje gospodarcze są to informacje mówiące o zaległościach płatniczych lub o terminowym regulowaniu zobowiązań. Jak wynika z analiz BIG InfoMonitor, wpisanie dłużnika do rejestru Biura Informacji Gospodarczej jest narzędziem "miękkiej windykacji", które w 75 proc. przypadków skutkuje zwrotem odzyskanych należności.

Dotychczas z Biur Informacji Gospodarczej mogli korzystać jedynie właściciele przedsiębiorstw i instytucji publicznych, jednak od czerwca informacje te będą dostępne także dla konsumentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze