Inżynierowie teraz górą

2010-05-29 4:00

Studia na kierunkach technicznych to duża szansa na ciekawą i dobrze płatną pracę w przyszłości.

"Polska rośnie w siłę" - nie jest to tylko hasło z poprzedniej epoki. Nasz kraj ma do nadrobienia ogromne zaległości cywilizacyjne. Do Polski płyną szerokim strumieniem pieniądze unijne przeznaczone na ten cel. Nic dziwnego więc, że obecnie największym "kreatorem" nowych miejsc pracy jest państwo, które buduje nowe drogi, autostrady, linie kolejowe, wznosi stadiony i hale.

"Budujemy nowy dom"

Ponieważ Polska jest jednym wielkim placem budowy, ciągle potrzebni są inżynierowie z dziedziny budownictwa. Warto pamiętać, że studia dla budowlańców są bardzo wymagające. W dzisiejszych czasach na placu budowy trzeba się zmierzyć z bardzo skomplikowanymi projektami, przy których realizacji używa się najnowocześniejszych technologii.

To samo dotyczy architektów. Każdego roku odbywa się olbrzymia liczba prestiżowych konkursów architektonicznych, do których stają najlepsze pracownie. Pracy jest dużo, w związku z czym już na etapie studiów można podjąć współpracę z dobrą pracownią. Po studiach architektonicznych można jednak także stworzyć swoją własną pracownię. Przetarg na projekt Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli jest dowodem na to, że pracownia składająca się z bardzo młodych twórców może wygrać nawet bardzo prestiżowy konkurs.

Rządowe wsparcie

Dzisiejszy świat to świat wielkiej konkurencji i wyścigu technologicznego. Dlatego uczelnie techniczne na terenie całego kraju otwierają się na nauki techniczne, matematyczne, a także przyrodnicze. Inżynieria biomedyczna, mechatronika, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka, biotechnologia.

Za tymi, niekiedy skomplikowanymi nazwami, kryje się prawdziwa przyszłość. Dostrzegł to również rząd i uznał je za tzw. kierunki zamawiane. Oznacza to, że na absolwentów tych kierunków będzie czekała praca. Co więcej - już w czasie studiów słuchacze mogą otrzymać stypendium rządowe.

Informatyka na czasie

Choć informatyka to nauka stosunkowo młoda, to jednak bardzo już rozgałęziona. Po ukończeniu studiów informatycznych można zajmować się wieloma rzeczami.

Webmaster zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Pracy dla osób kreujących i obsługujących takie strony nie zabraknie. Podstawą tego zawodu jest doskonała znajomość komputerowego języka html. Dodatkowo po fachowcach w tej dziedzinie pracodawcy z reguły oczekują zdolności analitycznych, dyspozycyjności, chęci do pracy w zmiennym wymiarze godzin, umiejętności dotrzymywania terminów oraz odporności na stres.

Grafików komputerowych potrzebują firmy z różnych branż - od wydawnictw, przez agencje reklamowe, na działach promocji i marketingu kończąc. Podstaw zawodu można nauczyć się na kursach, jednak najlepsi z branży kończą zazwyczaj studia wyższe o kierunkach artystycznych. W tym zawodzie, poza doświadczeniem, niezbędne są zdolności plastyczne, kreatywność i wyobraźnia.

Obecnie większość wyższych uczelni ma w swojej ofercie informatykę. Warto również korzystać z licznych kursów, by zdobyć kwalifikacje w węższych dziedzinach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze