Jeśli zdecydujesz się na lokatę, wybierz taką, która gwarantuje dzienną kapitalizację odsetek. Dzięki temu uda ci się uniknąć tzw. podatku Belki, czyli 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. Niestety, w przyszłym roku możemy się spodziewać zmiany przepisów podatkowych i stracimy możliwość zakładania depozytów antybelkowych. Jeśli jednak wybierzemy lokatę krótkoterminową, np. miesięczną lub kwartalną, mamy pewność, że zmiany w ordynacji podatkowej na ich zyskowność nie wpłyną. Natomiast w przypadku lokat półrocznych już takiej pewności nie mamy, bo prawdopodobnie zostaną już objęte nowymi zasadami, a to oznacza, że spadnie ich rentowność.
Z lokaty na konto oszczędnościowe
Dlatego najlepiej od razu zdecydować się na odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym albo przenieść oszczędności z lokaty na konto oszczędnościowe. Zwłaszcza że oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest na podobnym poziomie, a z kont oszczędnościowych można korzystać w sposób bardziej elastyczny. Lokaty są bowiem zakładane na określony czas i w zasadzie nie można wycofać z nich pieniędzy przed upływem terminu, na który zostały założone, bo to grozi utratą odsetek.
Nie tracisz odsetek
Natomiast konta oszczędnościowe mają tę zaletę, że umożliwiają wypłatę zgromadzonych środków w dowolnym momencie (w większości banków przynajmniej raz w miesiącu) bez dodatkowych kosztów i bez obawy, że stracimy należne odsetki.
Zanim wybierzemy konkretne konto, warto sprawdzić sposób kapitalizacji odsetek. Im częściej są dopisywane, tym lepiej, bo dzięki temu są liczone od większej kwoty oszczędności. Najlepiej zdecydować się na konto z dzienną kapitalizację odsetek, bo wtedy nie zapłacimy podatku Belki.
Ochrona przed inflacją
Wysokość oprocentowania powinna być najważniejszym, aczkolwiek niejedynym kryterium wyboru konta oszczędnościowego. Gromadząc pieniądze na tym rachunku, nie możemy wprawdzie liczyć na jakieś nadzwyczajne zyski, ale przynajmniej zdołamy uchronić nasze oszczędności przed utratą ich wartości spowodowaną rosnącą stale inflacją. Powinniśmy więc wybrać taką ofertę, która pozwoli nam zarobić więcej, niż wynosi inflacja. Dlatego, zanim podpiszemy umowę, warto przyjrzeć się dokładnie ofertom co najmniej kilku banków.
Policz wszystkie koszty
Nie wystarczy porównać samą wysokość oprocentowania, ale i ewentualne koszty związane z założeniem konta. Koszty mogą się wiązać z wypłatami i realizacją przelewów. Niektóre banki starają się ograniczać możliwość bezpłatnych wypłat i każą nam zapłacić prowizję. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być założenie w banku kilku kont oszczędnościowych. Są one prowadzone bezpłatnie, więc nie generują dodatkowych kosztów. Oszczędności dzielimy między konta i każdą operację w danym miesiącu dokonujemy z innego konta.