Co to jest mieszkanie luksusowe?
Nie każde duże mieszkanie w centrum, z dwoma łazienkami, to lokum, które mogłoby zostac bohaterem raportu. Aby zyskać miano "luksusowego" lokal, jak i budynek, muszą spełniać odpowiednie wymogi:
- Dzielnica i ulica – odpowiednia lokalizacja i właściwe sąsiedztwo mają zasadnicze znaczenie,
-
Budynek – powinien wyróżniać się własnym adresem, atrakcyjną architekturą, wysokim standardem wykończenia pomieszczeń ogólnodostępnych, reprezentacyjnym wejściem z recepcją oraz bezpośrednim podjazdem pod wejście główne,
-
Mieszkanie – powinien wyróżniać się atrakcyjnym widokiem z okna, mieć tarasy lub balkony, odpowiedni rozkład, najwyższy standard wyposażenia, a pomieszczenia mają co najmniej trzymetrową wysokość , wysokiej klasy klimatyzację oraz systemy wentylacyjne,
-
Profesjonalne zarządzanie nieruchomością – najwyższy poziom usług w każdym zakresie, odpowiadający potrzebom mieszkańców.
W Warszawie przyjęło się, w kategorii luksusowych wchodzą mieszkania położone na Mokotowie i w Śródmieściu. Dolicza się do nich nieliczne miejsca na Starej Ochocie, Żoliborzu, czy Saskiej Kępie, a pojedyncze budynki można znaleźć na Woli i Ursynowie. Przyjmuje się, że cena metra kwadratowego luksusowego mieszkania w Warszawie nie schodzi poniżej 16 000 złotych.
Rozróżniamy trzy typy bydynków, w których znajdziemy takie mieszkania:
- Kamienice (przedwojenne, a nawet starsze),
- Wieżowce (w Warszawie są dwa: Cosmopolitan Twarda 2/4 i Złota 44),
- Nowo postawione budynki, stojące pojedynczo lub w zespołami.
Ilość transakcji lekko spada
Dane wchodzące w skład raportu dotyczą dwóch poprzednich lat. W 2014 roku sprzedano 176 mieszkań w cenie powyżej 16 000 złotych za metr kwadratowy. Rok temu miało miejsce 145 tego typu transakcji. Zdaniem autorów raportu spadek sprzedaży był spowodowany ..... brakiem odpowiednich mieszkań. Co znaczy, że w małych domach sprzedano na rynku pierwotnym ostatnie apartamenty, a nowych inwestycji w tej kategorii nie było. Inaczej wyglądała sytuacja w wieżowcach. Cytując autorów "Z analizy danych wynika, że największy spadek sprzedaży zanotowano w inwestycji Cosmopolitan. W 2014 roku były to 73 transakcje, a w 2015 – 33, co stanowi niecałe 50 procent powierzchni mieszkalnej tego budynku. To naszym zdaniem spowodowało, że rok 2015 był rokiem rynku wtórnego".
Jak wynika z danych, w 2014 roku lipiec i wrzesień należały do inwestycji Cosmopolitan. Wtedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań w tym budynku. Rok 2015 nie miał już takich skoków sprzedaży i oprócz marca pozostałe miesiące należały do rynku wtórnego.
Rok 2014 był dla rynku pierwotnego zdecydowanie lepszym rokiem niż 2015. W 2014 roku sprzedano 113 luksusowych apartamentów, z czego 107 w Śródmieściu, a 6 na Mokotowie. W 2015 roku sprzedanych mieszkań w cenie powyżej 16 000 złotych za metr kwadratowy było 60: w Śródmieściu 57 i 3 na Mokotowie. Rynek wtórny przedstawia się bardziej interesująco. W 2014 roku sprzedano 63 mieszkania: w Śródmieściu 50 i 13 na Mokotowie. Natomiast w roku 2015 sprzedano 85 luksusowych mieszkań: w Śródmieściu 51, 15 na Mokotowie, a 19 w pozostałych dzielnicach takich jak Stara Ochota i Żoliborz, a nawet po jednym na Woli i Ursynowie.
Co wchodzi w skład luksusowego mieszkania
Wiele mieszkań chciałoby uchodzić za luksusowe, ale nie spełnia podstatowowych wymóg, nie mając np. balkonu. Takie cechy powinien spełniać według autorów raportu:
-
hol wejściowy z garderobą i toaletą dla gości,
-
kuchnia z miejscem na posiłek,
-
jadalnia,
-
salon,
-
gabinet albo biblioteka,
-
część sypialna,
-
łazienki, w tym główna, oświetlana dziennym światłem,
-
pokój gościnny z osobną łazienką,
-
pralnia i pomieszczenia gospodarcze,
-
taras albo balkon.
Kamienica czy wieżowiec
Dwa lata temu wydawało się, że krzykiem mody są apartamenty w szklanych wieżach. Z ustaleń autorów raportu wynika jednak, że apartamenty większe, w których mieszkają nabywcy, kupowane są chętniej w kamienicach i w małych budynkach mających do 50 mieszkań. "Tak zwane mieszkania inwestycyjne kupowane są częściej w dużych domach albo wieżowcach i są to mieszkania małe, o powierzchni od 50 do 80 metrów kwadratowych.
Mieszkania luksusowe należy bowiem traktować jako dobrą inwestycję. W Warszawie apartamenty znajdujące się w atrakcyjnym budynku i dobrej lokalizacji na przestrzeni 5 lat zyskują 50%, a po upływie 10 lat – 100% wartości zakupu. Ten trend na pewno się utrzyma, ale dotyczy to wyłącznie nowych domów lub odrestaurowanych kamienic i dobrze zarządzanych wspólnot. Jak czytamy na koniec raportu: "Mieszkania w zaniedbanym budynku, nawet te położone w najlepszej lokalizacji, od wielu lat tracą na wartości. Nie znalazły się zatem w przedziale cenowym analizowanym przez Made Concept". O luksus trzeba dbać, bo tak jak wszystko inne traci na wartości.
Dane zawarte w raporcie pochodzą z ogólnodostępnych informacji zawartych w księgach wieczystych oraz Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości, wbogacone o dane Eurostatu i Credit Suisse.