500 plus nie wpływa na wzrost bezrobocia

i

Autor: Shutterstock

Jak obliczyć dochód do 500 Plus w ramach PIT-37? [PORADNIK]

2017-08-29 15:10

500 Plus to świadczenie, które niezmiennie cieszy się poparciem większości Polaków. Nie tylko przyczyniło się do spadku wskaźnika ubóstwa wśród dzieci, ale także do wzrostu konsumpcji i niejednokrotnie pierwszego wyjazdu rodziny na wakacje. Ubieganie się o świadczenie rodzi jednak liczne pytania. Podstawowe to: „Jak obliczyć dochód na członka rodziny aby uzyskać 500 Plus?". Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak obliczyć dochód do 500 Plus w ramach PIT-37?
Pierwszą podstawową kwestią przy otrzymaniu „500 Plus" jest kryterium dochodowe, które wynosi 800 zł netto na osobę. Jeśli rodzina go nie przekracza, otrzyma pieniądze również na pierwsze dziecko, a nie tylko na drugie i kolejne.

Możesz już składać nowy wniosek o 500 Plus! [POBIERZ i WYPEŁNIJ WNIOSEK]

W skład dochodu rodziny wchodzą: przychody podlegające opodatkowaniu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszone o koszty uzyskania przychodu; podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; przychody netto z tytułu umów dzierżawy, najmu, podnajmu; dochody z gospodarstw rolnych opodatkowane podatkiem rolnym; dochody uzyskiwane w innych krajach pomniejszone o zapłacone za granicą Polski podatki dochodowe i składki, świadczenia rodzicielskie; dochody niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione z podatku –np. alimenty, świadczenia rodzicielskie, świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Wspomniany przychód podlegający opodatkowaniu jest wskazany w zeznaniu podatkowym PIT 37 za poprzedni rok. Dane, znajdujące się w PIT 37 liczymy w następujący sposób: od przychodu z tytułu pracy zarobkowej, emerytury lub renty należy odjąć koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek dochodowy.

Dochód netto przypadający na członka rodziny należy podzielić przez liczbę miesięcy (12) i liczbę członków rodziny. W skład rodziny wchodzą: ty i małżonek, ty i drugi rodzic (w przypadku wspólnego wychowywania dziecka w związku nieformalnym), ty i dziecko do 18. roku życia (jeśli jest się samotną matką/ojcem), dzieci, które mieszkają z rodzicami i są na ich utrzymaniu oraz nie ukończyły 25. roku życia (lub ukończyły, ale mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności). Świadczenie 500 Plus nie podlega opodatkowaniu. To oznacza, że kwota 500 zł jest kwotą netto. Wniosek można złożyć online, listownie lub w urzędzie miasta/gminy.

Zobacz także: Od 1 sierpnia nowe wnioski o 500 Plus. Jak złożyć wniosek? [KROK PO KROKU]

Sprawdź również: Polacy za granicą i świadczenie 500 plus. Komu należy się świadczenie [PORADNIK]

 

Źródło: /pit.pl /Superbiz.pl/ babyfan.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze