Z badań wynika wyraźnie, że Polacy coraz chętniej powierzają swoje pieniądze i pożyczają w rodzimych instytucjach. Powodem jest fakt, że uznają je za stabilne i godne zaufania. Działające w oparciu o przygotowaną dla nich ustawę SKOK- i są instytucjami finansowymi o charakterze spółdzielczym, opartymi o strukturę członkowską, o czysto polskim kapitale. W czasach kryzysu klienci coraz bardziej zwracają uwagę na wiarygodność i bezpieczeństwo lokowanych pieniędzy, czego dowodem jest zwiększona liczba depozytów i klientów w SKOK-ach. Szukają również pożyczek u uczciwych partnerów, których produkty charakteryzują się umiarkowanym oprocentowaniem, niskimi kosztami związanymi z pożyczką, ale przede wszystkim z jasnymi, przejrzystymi zasadami, na jakich pożyczka jest udzielana.
Lokujesz - sprawdź!
Każdy klient instytucji finansowej może ocenić, czy jest wiarygodna. W przypadku decyzji o członkostwie w SKOK możemy sprawdzić, jakie ma fundusze własne i jakie osiąga wyniki finansowe (zyski).
Zgodnie z ustawą każdy SKOK musi zachowywać wskaźnik funduszy własnych w stosunku do aktywów na poziomie 5 proc. SKOK Wołomin ma wskaźnik znacznie wyższy niż wymagany ustawą. Od 29 listopada 2013 r. bezpieczeństwo depozytów w SKOK-ach będzie gwarantował Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Chcesz pożyczyć - porównaj oferty!
Każdy klient w prosty sposób może policzyć koszty pożyczki, wystarczy uzyskać odpowiedź na kilka pytań:
Dodając poszczególne pozycje, uzyska całkowity koszt pożyczki czy kredytu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na koszty ubezpieczenia. Np. SKOK w Wołominie zapewnia bardzo niskie koszty związane z ubezpieczeniem - tylko 1 proc. rocznie, w innych instytucjach ubezpieczenie to koszt rzędu kilku do nawet kilkunastu procent rocznie. Taka kalkulacja pozwoli na obiektywną ocenę danej oferty, bo nie wysokość oprocentowania, nie prowizja, nie wysokość raty, ale całość kosztów świadczy o tym, która oferta jest tańsza.