Jak odpoczynkiem naprawić swoje zdrowie

2009-03-31 9:00

Cierpisz, chorujesz, czujesz się połamany? Nic nie postawi cię na nogi tak, jak wizyta w którymś z naszych polskich sanatoriów! Z uzdrowiska wrócisz w dużo lepszej formie, a w dodatku wywieziesz stamtąd wspaniałe wspomnienia. Uzdrawiające zabiegi i zmiana klimatu pozwolą ci znowu cieszyć się pełnią życia.

Choć do sanatorium nie da się pojechać jak na wczasy, to jednak możesz to załatwić łatwiej, niż myślisz. Z "Super Expressem" na pewno ci się to uda. Dowiesz się wszystkiego, co powinieneś o leczeniu uzdrowiskowym wiedzieć.

To naprawdę bardzo proste. Skierowanie wystawi ci lekarz specjalista lub lekarz rodzinny, który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Żeby leczyć się w ramach NFZ, musisz mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne, czyli regularnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przy wypisywaniu skierowania lekarz bierze pod uwagę twój aktualny stan zdrowia, potwierdzony aktualnymi badaniami. Nie musisz do wniosku dołączać wszystkich badań, wystarczy, jeśli lekarz wpisze ich wyniki do skierowania. Odpowiedni druk powinien mieć lekarz wypisujący wniosek o leczenie sanatoryjne. W skierowaniu może on wskazać proponowane miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego, ale nie jest to wiążące dla lekarza specjalisty NFZ.

Decyduje NFZ

Skierowanie musi być potwierdzone przez NFZ. Trzeba więc je przekazać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub poprosić o przesłanie lekarza, który wystawił ci skierowanie (na kopercie powinien być dopisek: "Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe"). W oddziale wojewódzkim Funduszu lekarz balneolog (specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ocenia zasadność skierowania. W razie potrzeby może zażądać on od lekarza kierującego, żeby uzupełnił dokumentację medyczną lub skierował cię na dodatkowe badania. Turnus sanatoryjny trwa zwykle 21 dni.

Dostaniesz zawiadomienie

Twoje skierowanie powinno być rozpatrzone przez właściwy oddział wojewódzki Funduszu w ciągu 30 dni. Jeżeli lekarz balneolog potwierdzi, że powinieneś podreperować swoje zdrowie w uzdrowisku i są wolne miejsca w odpowiednich sanatoriach, NFZ potwierdza skierowanie i doręcza ci je pocztą nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Jeżeli oddział NFZ nie potwierdzi skierowania z powodu np. braku miejsc w odpowiednim sanatorium, automatycznie trafisz na listę oczekujących. Zostaniesz o tym powiadomiony pisemnie. Otrzymasz też informację o ewentualnym czasie wyjazdu, a twoje skierowanie zostanie potwierdzone w momencie, gdy zwolni się miejsce w uzdrowisku. Miejsce i zakład lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje lekarz specjalista NFZ.

Możesz zrezygnować tylko wyjątkowo

Jeżeli zrezygnujesz z pobytu w sanatorium, musisz jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Jeśli będzie ona uzasadniona (np. wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim), NFZ wyznaczy ci nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Jeżeli NFZ nie uwzględni twojego uzasadnienia, będziesz musiał starać, o nowe skierowanie od lekarza.

Częściowo zapłacisz

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny - z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale wtedy płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.

Za leczenie w sanatorium nie płacą dzieci w wieku 3-6 lat, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez względu na wiek), a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej. Jednak osoba towarzysząca (rodzic czy opiekun) nie jest zwolniona z kosztów.

Jestem chory na cukrzycę, z czym wiąże się znaczna otyłość i problemy z poruszaniem się. Nadal pracuję. Czy mogę skorzystać z rehabilitacji w ramach ZUS?

l Cukrzyca sama w sobie nie uprawnia do skierowania na rehabilitację w ramach ZUS, ale jest to schorzenie, które zwykle współistnieje z problemami zdrowotnymi uprawniającymi do takiej rehabilitacji.

Złożyłem do ZUS wniosek o rehabilitację. Czy będę musiał wykorzystać na nią urlop, czy dostanę zwolnienie?

l Wyjeżdżając na rehabilitację, może pan skorzystać z urlopu, ale również ze zwolnienia lekarskiego. Takie zwolnienie może panu wystawić np. lekarz prowadzący. Jeśli okaże się, że rehabilitacja będzie trwała dłużej, zwolnienie może przedłużyć ośrodek prowadzący rehabilitację.

Pracuję tylko na umowę-zlecenie, ale odprowadzam składki do ZUS. Chciałbym skorzystać z rehabilitacji, ale nie wiem, skąd pobiera się druk wniosku i gdzie się go składa?

l Wzór przykładowego wniosku znajduje się na stronie internetowej ZUS. Można go wydrukować i wypełnić. Oryginał wniosku i kserokopię dokumentacji medycznej dotyczącej schorzenia składa się w oddziale ZUS najbliż-szym miejsca zamieszkania.

Jestem emerytowaną nauczycielką i już nie pracuję. Przed rokiem byłam na rehabilitacji w ramach ZUS. Czy mogę skorzystać z niej znowu?

l Niestety, w momencie przejścia na emeryturę, o ile nadal pani nie pracuje, nie ma pani uprawnień do tej formy rehabilitacji.

Mam 51 lat. Po amputacji nogi jestem na rencie okresowej do 2012 roku. Przed przejściem na rentę pracowałam. Czy mogę złożyć wniosek o rehabilitację?

l Może pani złożyć taki wniosek. Spełnia pani warunki medyczne, ponieważ pani schorzenie związane jest z narządem ruchu. Spełnia pani również warunek prawny: pobierając świadczenia rentowe okresowe i nie mając renty przyznanej na stałe, ma pani prawo do rehabilitacji z ZUS.

Parę tygodni temu wyszłam ze szpitala po operacji tarczycy. W jakim terminie muszę złożyć w NFZ wniosek o skierowanie do sanatorium?

l O tym, po jakim czasie po wyjściu ze szpitala pacjent może ubiegać się o leczenie sanatoryjne, decyduje stan jego zdrowia oraz lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawiający skierowanie. Celowość skierowania oceniana jest przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii z NFZ.

Czy małżeństwo po 65. roku życia może pojechać razem do sanatorium?

l Nie ma żadnych przepisów w tej kwestii. Małżonkowie mogą do swoich skierowań dołączyć taką prośbę, ale Narodowy Fundusz Zdrowia nie gwarantuje wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe w tym samym terminie i do tego samego sanatorium.

Mam niepełnosprawnego 2,5-letniego synka. Czy mogę z nim pojechać do sanatorium?

l Leczenie uzdrowiskowe jest typowym leczeniem bodźcowym i polega m.in. na wykorzystaniu czynników klimatycznych, balneologicznych i fizykalnych, jako uzupełnienie właściwej rehabilitacji, nie może stanowić jednak podstawy rehabilitacji. Zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej leczenie uzdrowiskowe nie jest wskazane dla dzieci poniżej 3. roku życia, bo one nie potrafią odebrać prawidłowo bodźców balneologicznych i fizykalnych (ze względu na słabo rozwinięty układ immunologiczny i nerwowy).

Lekarz chce mnie wysłać do szpitala sanatoryjnego. Czym różni się leczenie w szpitalu uzdrowiskowym od leczenia w sanatorium?

l Leczenie w szpitalu sanatoryjnym jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Natomiast na czas pobytu w sanatorium trzeba wziąć urlop wypoczynkowy oraz częściowo opłacić koszty pobytu i wyżywienia Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy od daty wypisania z oddziału szpitala lub kliniki. Okres ten może być przedłużony, jeżeli wymaga tego Pani stan zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze