Z wyroku Trybunału cieszy się Henryka Kowalik (83 l.) z Warszawy, której ZUS po 21 latach pobierania emerytury obniżył świadczenie.
- Nie rozumiem, dlaczego ZUS każe płacić emerytom za błędy popełnione przez własnych urzędników. Kiedy po wielu latach pobierania emerytury przeczytałam decyzję ZUS o obniżeniu świadczenia, przeżyłam prawdziwy szok, trzeba było wzywać karetkę. ZUS zabrał mi prawie 300 zł, twierdząc, że emerytura została ustalona na błędnej podstawie wymiaru - opowiada kobieta.
Wspólnie z Lesławem Nawackim, dyrektorem zespołu prawa pracy i zabezpieczeń społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, podpowiadamy, jak walczyć o odzyskanie pieniędzy.
Złóż wniosek
Osoby, które zostały zaskoczone obniżeniem świadczenia, powinny złożyć w oddziale ZUS, który wydał krzywdzącą decyzję, wniosek o wznowienie postępowania.
Co napisać we wniosku
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2012 r. (tu trzeba podać datę i numer Dziennika Ustaw (wyrok jeszcze nie został opublikowany) zwracam się z prośbą o zweryfikowanie decyzji (tu trzeba podać numer decyzji), na podstawie której zostało obniżone moje świadczenie.
Co, jeśli ZUS odmówi
Jeśli ZUS odmówi przywrócenia świadczenia w poprzedniej wysokości i wyda decyzję odmowną, przysługuje prawo wstąpienia na drogę sądową.
Jak działać w sądzie
Jest możliwość dochodzenia w drodze powództwa cywilnego odszkodowania za błędną decyzję wydaną przez urzędnika państwowego. Jeśli ktoś w wyniku tej błędnej decyzji poniósł szkodę, może złożyć do sądu rejonowego (właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę ZUS) wniosek o przyznanie odszkodowania.