Niezbędne dokumenty
By przejść na wcześniejszą emeryturę, musisz skompletować dokumenty, które poświadczą twoje okresy zatrudnienia (zarówno składkowe, jak i nieskładkowe) i wysokość zarobków. Są to: zaświadczenia pracodawców (druk ZUS Rp-7) o wysokości wynagrodzenia w 10 kolejnych latach. Muszą być wybrane z ostatnich 20 lat poprzedzających rok złożenia wniosku; zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; kwestionariusz (druk ZUS Rp-6) dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych; świadectwa pracy lub inne dokumenty (np. legitymacje ubezpieczeniowe) potwierdzające okresy pracy wymienione w druku ZUS Rp-6; oświadczenie (druk ZUS Rp-9) o braku dokumentów, gdy niektóre okresy zatrudnienia mają być udokumentowane przez świadków; zaświadczenie z uczelni potwierdzające okres nauki; odpis aktów urodzenia dzieci oraz zaświadczenie z urzędu pracy, jeśli pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli część dokumentów dostarczałeś już ZUS-owi przy wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, nie musisz dołączać ich ponownie. Wystarczy, że przy wniosku o emeryturę zaznaczysz, że zostały one złożone przy składaniu wniosku o wyliczenie kapitału początkowego i podasz numer decyzji ZUS ustalającej wysokość kapitału początkowego.
Jak złożyć wniosek?
Gdy już skompletujesz niezbędne dokumenty, wypełnij kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6). W placówce ZUS najbliższej twojego miejsca zamieszkania złóż wniosek o przyznanie emerytury. Odpowiedni formularz Rp-1 otrzymasz w ZUS, u swojego pracodawcy lub ściągniesz ze strony www.zus.pl (taki wniosek może również złożyć twój pracodawca). Do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające staż pracy i zarobki. A potem spokojnie czekaj na decyzję z ZUS. Powinieneś otrzymać ją w ciągu 30 dni od złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę.
Kobieta
Do końca 2008 roku skończysz co najmniej 55 lat i masz co najmniej 30-letni staż pracy (możesz udokumentować 30-letni okres składkowy i nieskładkowy zatrudnienia)
Skończyłaś 55 lat i masz co najmniej 20 lat stażu pracy oraz orzeczenie o niezdolności do pracy.
Nie możesz należeć do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeśli przed laty zapisałaś się do OFE, musisz złożyć wniosek o przekazanie swoich składek za pośrednictwem ZUS na konto Skarbu Państwa.
W ostatnim czasie przed złożeniem wniosku o emeryturę byłaś zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
W okresie ostatnich 2 lat pracowałaś co najmniej przez 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę (nieważne, kiedy pracowałaś na etacie. Ważne, żeby ubezpieczenie z tytułu takiej umowy było twoim ostatnim ubezpieczeniem).
UWAGA! Ostatnich dwóch warunków nie musisz spełniać, jeśli przez cały czas wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowałaś na podstawie umowy o pracę.
Mężczyzna
Do końca roku 2008 ukończysz 60 lat i masz za sobą co najmniej 25- -letni staż pracy oraz zostałeś uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Do 31 grudnia 2008 roku skończysz 60 lat i przepracowałeś na etacie co najmniej 35 lat.
Nie szkodzi, jeśli przez cały okres pracy nie byłeś zatrudniony na etacie. Możesz skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, pod warunkiem że udowodnisz, iż w okresie ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o emeryturę przez co najmniej pół roku byłeś zatrudniony na etacie (może to być również pół etatu. Najważniejsze jest, by ostatnie ubezpieczenie było ubezpieczeniem pracowniczym, a nie np. z tytułu umowy-zlecenia czy umowy o dzieło), chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę do placówki ZUS miałeś prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Warunek dotyczący wieku emerytalnego musisz spełnić do 31 grudnia 2008 roku, natomiast wymagania stażu pracy możesz realizować także w późniejszych latach.
Jutro odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące wcześniejszych emerytur