Jak poprawnie rozliczyć PIT-37 za rok 2009

2010-02-16 10:00

Większość z nas, zwłaszcza osoby pracujące tylko na etacie, będzie rozliczać się na formularzu PIT-37. Wybór właściwego druku zależy wyłącznie od sposobu zarabiania pieniędzy.

PIT-37 wypełniasz, jeśli otrzymywałeś np. wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego, stypendium, przychody z praw autorskich i nie musisz doliczać dochodów małoletnich dzieci (np. z renty rodzinnej). Nie ma znaczenia czy rozliczasz się indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

>>> Pobierz formularz PIT-37 lub program PITy 2009, który wypełni PIT-37 automatycznie

Zacznij od zgromadzenia informacji o swoich dochodach i pobranych zaliczkach. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym, pracowałeś na umowę-zlecenie lub o dzieło, powinieneś otrzymać od pracodawców formularz PIT-11. Sporządzanie zeznania rozpoczynasz od wypełniania załączników, bo z nich będą przenoszone dane do PIT-37.

Razem czy osobno

Na początku musisz zdecydować się na sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jednak przedtem zapoznaj się z warunkami, jakie musisz spełnić, aby skorzystać z tych sposobów opodatkowania.

Małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie, gdy byli w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i istniała między nimi przez cały ten czas wspólność majątkowa. Również wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:

- zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,

- pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.

Uwaga!
Małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli któreś z nich miało przychody opodatkowane w formie karty podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu, ani gdy sąd orzekł separację.
Wspólne rozliczanie jest korzystne, gdy jedno z małżonków przekracza próg podatkowy, a drugie zarabia mało albo wcale.

Małżonkowie, którzy wybrali wspólne rozliczenie podatku, muszą zdecydować, które z nich będzie "podatnikiem", a które "małżonkiem" i konsekwentnie się tego trzymać przy wypełnianiu formularza. Najpierw swój łączny dochód do opodatkowania dzielą przez dwa i od uzyskanej w ten sposób kwoty liczą podatek według skali podatkowej. Potem to, co wyjdzie, mnożą przez dwa i jest to ich wspólny podatek małżeński. Teraz już mogą odliczać swoje składki na ubezpieczenie zdrowotne, ewentualnie ulgę na dziecko i 1 proc. podatku na OPP.


Dla samotnych z dzieckiem

Kto jest samotnym rodzicem

- panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik lub osoba, w stosunku do której sąd orzekł separację,

- osoba pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Dla samotnych rodziców preferencyjne rozliczenie się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci jest zawsze korzystne. Z tego sposobu rozliczenia może skorzystać ten rodzic (lub prawny opiekun), któremu po rozwodzie lub separacji sąd przyznał prawo do opieki nad dzieckiem i który samotnie wychowywał:

- dzieci małoletnie, bez względu na ich wiek, jeśli pobierał na nie zasiłek (dodatek)  pielęgnacyjny lub rentę socjalną, do ukończenia 25 lat – uczące się lub studiujące (również za granicą), jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2009 r. wynosi 3088,68 zł).

Uwaga!
Nie możesz skorzystać z rozliczenia na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, jeśli w stosunku do któregoś z was miały zastosowanie przepisy dotyczące karty podatkowej,
podatku liniowego lub ryczałtu.

Co z pełnoletnim dzieckiem

Jeśli twoje dziecko jest pełnoletnie i w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu, ma obowiązek samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe o wysokości dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności (również w sytuacji, gdy dochód uzyskany od tego dnia nie przekroczył w 2009 r. kwoty 3091zł).

Uwaga!
Osiąganie przychodów opodatkowanych ryczałtem z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia.

Ważne!
Od rozliczenia za 2008 rok z preferencyjnego sposobu rozliczania (wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanymi dziećmi) mogą skorzystać również osoby mające miejsce zamieszkania poza

Polska (tzw. nierezydenci), jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

1. mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2. osiągnęły podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym,

3. udokumentowały certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze