Legionowo

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Legionowo

Jak się żyje w najgęściej zaludnionym mieście w Polsce?

2022-07-23 15:58

Jednym z głównych zaleceń podczas pandemii był dystans społeczny. Czy w mieście o największej gęstości zaludnienia w całej Polsce, zachowanie jakiegokolwiek dystansu jest możliwe? Czy mieszkańcy odczuwają efekty przeludnienia czy wręcz przeciwnie? Mieszkańcy Legionowa opowiedzieli o podwarszawskim "megalopolis".

Gdzie leży Legionowo?

Legionowo to miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu legionowskiego oraz siedziba gminy miejskiej Legionowo. Położone jest w kotlinie warszawskiej, zaledwie 22 kilometry od centrum stolicy. Miasto jest częścią aglomeracji warszawskiej a w latach 1975-1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.

Najgęściej zaludnione miasto w całej Polsce

Co jest w nim wyjątkowego? Na każdy kilometr kwadratowy powierzchni miasta przypada niemal 4 000 mieszkańców - co czyni je najgęściej zaludnionym miastem w całej Polsce!  Miasto ma powierzchnię 13,5 km2 i zamieszkuje je około 54 000 osób.

Jak w tej "miejskiej gęstwinie" żyje się mieszkańcom?

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Gęstość zaludnienia - mieszkańcy o swoich odczuciach

Gdy informowałam swoich rozmówców o tym, że Legionowo jest miastem o największej gęstości zaludnienia w całej Polsce część z nich reagowała sporym zaskoczeniem. Kilka osób przyznało, że już spotkało się z tą informacją. Na pytanie, czy odczuwają przeludnienie w mieście - odpowiedzi były bardzo zróżnicowane.

Przeludnienie - kwestia komunikacji miejskiej

Młode osoby, dojeżdżające do pracy - komunikacją miejską bądź prywatnymi samochodami osobowymi - przyznały, że jest to jedna z nielicznych okoliczności, w których liczba osób może okazać się uciążliwa. W szczególności wskazywali na przeludnienie w komunikacji w godzinach porannych - to samo tyczy się korków drogowych przy wyjeździe z miasta.

Sama w tym momencie wróciłam wspomnieniami do pamiętnego przyspieszonego pociągu Kolei Mazowieckich, który odjeżdżając z legionowskiego pociągu około godziny 7.00 fundował pasażerom niemalże azjatycką przygodę - a konkretnie przypominał tokijskie metro w godzinach szczytu.

Osoby starsze nie widzą problemu

Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że choć jest to uciążliwe - nie jest to niczym zaskakującym - w przypadku miasta położonego tuż pod Warszawą.  Osoby starsze natomiast stwierdziły, że nie odczuwają przeludnienia w mieście.

Nieruchomości - czy bloków jest za dużo?

"W Legionowie mieszka się bardzo dobrze. Słyszałam o tym, że jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce ale nie odczuwam tego. Jest tu bardzo spokojnie, miasto jest dobrze skomunikowane a bliskość Warszawy sprawia, że jest ono atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale również dla potencjalnych inwestorów - zwłaszcza w sektorze nieruchomości" - odpowiada mieszkanka Legionowa.

Gdy pojawiła się kwestia nieruchomości - znów zdania rozmówców zostały podzielone. Część uważa, że bloków jest już wystarczająco dużo - miejscami nawet za dużo. Zarzucili deweloperom, że zajmują każdy pas zieleni i niedługo będzie to na tyle kuriozalne, że lokatorzy będą mogli sobie nawzajem zaglądać w okna - bez zbędnego wysiłku. Kilka osób stwierdziło, że jest to całkowicie naturalne ponieważ miasto się rozwija - w związku z tym również rozbudowuje bazę nieruchomościową.

Mieszkańcy oceniają władze miasta

Ciekawą kwestią są również władze Legionowa. Prezydentem miasta jest 50-letni Roman Smogorzewski, który urząd ten piastuje nieprzerwanie od 2002 roku. Złośliwi mogliby rzucić komentarzem na temat monopolizacji władzy. Nic bardziej mylnego. Wszyscy moi rozmówcy jednogłośnie wyrazili zadowolenie z miejskich władz.

Pani Stanisława, która w Legionowie mieszka niemal 50 lat była bacznym obserwatorem przemiany miasta. Zauważa, że fakt, że Legionowo wypiękniało, jest w znacznym stopniu zasługą obecnego prezydenta. Podkreśla, że władze miasta dbają o młodszych mieszkańców, fundując im place zabaw, park wodny, który przynosi ukojenie latem czy lodowisko (a właściwie Lodową Arenę), która jest głównym miejscem zimowych szaleństw.

Legionowscy seniorzy mają własny park

Zauważa, że dbają również o legionowskich seniorów - zorganizowany został "Park Zdrowia" zwany przez mieszkańców "Parkiem Seniora", w którym znajduje się tężnia solankowa i odbywają się potańcówki. Są skwery z ławeczkami czy bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Warto również wspomnieć o rozwiązaniach skierowanych do wszystkich mieszkańców - niezależnie od wieku -  trzech liniach bezpłatnej komunikacji, wprowadzenie tzw. "Karty Legionowianina" czy ogólnodostępne siłownie plenerowe.

Stereotypy na temat Legionowa - sypialnia, "betonoza" i Legia

Na koniec postanowiłam zapytać o stereotypy związane z Legionowem. Pojawiły się głosy o "sypialni dla Warszawy" lub "betonowej dżungli". Jeden ze stereotypów okazał się jednak prawdziwy - zgodnie z nazwą miasta - w Legionowie jest "gęsto zaludniona" grupa kibiców i sympatyków stołecznej drużyny piłkarskiej - Legii Warszawa. Symbole związane z warszawską Legią bywają zauważalne w wielu miejscach.

Legionowo - gęstość zaludnienia nie ma znaczenia

Podsumowując - w najgęściej zaludnionym mieście w Polsce mieszka się całkiem dobrze. Mieszkańcy często zaskoczeni tą informacją nie odczuwają przeludnienia w mieście - a jeśli odczuwają - to w sposób okresowy (zwłaszcza w godzinach 7.00-9.00 a następnie koło 17.00). Wszyscy jednak zgodnie stwierdzają, że miano "polskiego Hong Kongu" na pewno mu nie grozi - a stereotypy powielają głównie osoby - które nie mieszkają w Legionowie.

Sonda
Czy wiedziałeś/aś, że Legionowo to miasto o największej gęstości zaludnienia w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze