Jak wybrać konto osobiste

2011-04-05 4:00

Minimum formalności, szybkie i proste procedury, mnogość ofert na każdym kroku - wszystko to sprawia, że założenie konta osobistego w banku to obecnie bułka z masłem. Paradoksalnie sprzyja jednak także zagubieniu się w bogactwie rynkowych propozycji i podejmowaniu nie do końca przemyślanych decyzji. Podpowiadamy ci, jak tego uniknąć.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste (czyli ROR - rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy)? Zacznij od odpowiedzi na pytanie: jakie konto uważasz za najlepsze? Zrób więc "rachunek sumienia" i postaraj się określić, do czego konto będzie ci potrzebne, z jakich usług będziesz korzystał często, z jakich rzadziej, a z jakich wcale, czy zamierzasz zarządzać pieniędzmi przez Internet, komórkę czy raczej za pośrednictwem pracownika przy bankowym okienku. W ten sposób określisz swoje preferencje jako klienta, co znacznie ułatwi ci wyselekcjonowanie ofert.

Dla porównywania poszczególnych propozycji najlepiej wykorzystywać strony internetowe banków. Zawierają one wszystkie ważne informacje: opisy kont, regulaminy, tabele opłat. To przyspieszy twoje poszukiwania.

W zasięgu ręki

Jeśli uznasz, że nastawiasz się na obsługę i korzystanie z usług za pośrednictwem pracowników placówki, to ograniczasz swój wybór do minimum. Praktycznie skazujesz się na ofertę najbliższego banku (w większych miastach - 2-3 banków). Taki tradycyjny model korzystania z usług bankowych to także rozwiązanie najdroższe.

Jeśli jednak zdecydujesz się na bankowość internetową, to twój wybór jest nieograniczony - każdą ofertę masz w zasięgu ręki, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Placówka banku do niczego ci właściwie nie będzie potrzebna. W sieci masz też możliwość wstępnej weryfikacji swoich wyobrażeń o tym, jak działają konta w poszczególnych bankach. Co do szczegółów oczywiście, wszystko okaże się co prawda dopiero "w praniu", gdy już będziesz korzystał z konta, ale na etapie wyboru możesz porównać wersje demo stron transakcyjnych różnych banków.

Opłata jak dla brata

Co porównywać w ofertach kont? Przede wszystkim opłaty i prowizje - za prowadzenie konta, za wydanie i użytkowanie karty płatniczej, za wypłatę gotówki z bankomatu innego banku (w kraju i za granicą), za przelewy (krajowe i zagraniczne), za zlecenia stałe, za polecenia zapłaty, za korzystanie z kredytu w koncie. To najważ-niejsze z nich, generujące z reguły największe koszty wynikające z posiadania konta. Pamiętaj też, że ponieważ na rachunku nie będziesz trzymał większych pieniędzy (te odkładaj np. na lokaty), oprocentowanie konta osobistego nie ma żadnego znaczenia.

Całkiem możliwe, że wobec ogromnej konkurencji na rynku do ostatniego etapu selekcji zakwalifikujesz kilka ofert równorzędnych pod względem kosztów. Zwróć wówczas uwagę na to, co dodatkowo proponują banki - na promocje, zwrot części wydatków dokonanych kartą do konta, dodatkowe prezenty itp. To może być właśnie to "piórko", które przechyli szalę na wadze i zdecyduje o twoim wyborze.

Poszerz swój horyzont

Warto pamiętać, że w każdej chwili można zrezygnować z konta lub przenieść je do innego banku. Można też mieć wiele kont w różnych bankach (choć to może być kosztowne). Twój wybór wcale więc nie musi być wyborem na całe życie. Nie jesteś też zobowiązany do korzystania za każdym razem wyłącznie z oferty banku, w którym masz konto (choć często bywa to najdogodniejsze). Tym bardziej że oferty banków mogą się zmieniać. Z takich produktów, jak np. kredyt, lokata czy karta kredytowa możesz korzystać w dowolnym banku (nie muszą być przypisane do konta osobistego). Z drugiej strony - jeśli szukasz konta docelowego, na stałe, to zwróć uwagę na zakres usług świadczonych przez bank, który wybierasz. Być może w tej chwili nie interesuje cię np. karta kredytowa czy rachunek oszczędnościowy, ale niewykluczone, że za kilka lat to się zmieni. Dobrze by było więc, by bank, w którym masz konto, miał szeroką ofertę i byś także w przyszłości mógł w niej znaleźć atrakcyjne propozycje zaspokojenia swoich nowych potrzeb.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze