Uczestnicy uniwersytetów trzeciego wieku słuchają wykładów o lokatach i innych produktach bankowych. W Inowrocławiu prelekcję poprowadziła Agnieszka Wajler, ekspertka z Banku Pocztowego.
Ważna jest nie tylko wysokość oprocentowania lokaty, ale także jego rodzaj. Większość tradycyjnych lokat posiada oprocentowanie o charakterze stałym. Co to oznacza? Nie zmienia się ono przez cały okres trwania lokaty, a więc z wyprzedzeniem można w przybliżeniu określić wartość przyszłych odsetek. Realny zysk jednak zależy również od wysokości inflacji oraz stóp procentowych. Na przykład jeżeli stopy by gwałtownie wzrosły, to moglibyśmy ponieść stratę, ponieważ spadłby zysk, który powinna wypracować lokata. Dlatego w przypadku, kiedy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych, korzystniejsza jest lokata ze zmiennym oprocentowaniem lub lokata inwestycyjna (połączenie depozytu bankowego z funduszem inwestycyjnym). Zanim więc zdecydujesz się na konkretną lokatą, wypytaj o wszystko doradcę bankowego.
Płynność
Zastanów się na, jak długo chcesz zainwestować pieniądze. Przedterminowe wycofanie środków grozi utratą całości lub części dotychczas naliczonych odsetek. Jeśli jednak dysponujesz niewielką sumą, chcesz i możesz wpłacić ją na dłużej, to zdecydowanie najlepsza będzie lokata długoterminowa, na której pieniądze będą spokojnie pracowały na siebie.
Ryzyko
Ryzyko utraty zainwestowanego kapitału zainwestowanego w lokaty jest bliskie zeru. Nawet jeśli twój bank okaże się niewypłacalny, to twoje środki i tak są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ryzykowniejsze jest wpłacanie pieniędzy na lokatę inwestycyjną czy fundusz inwestycyjny. Nasze środki są inwestowane między innymi na giełdzie, co w razie spadku notowań grozi utratą części wpłaconej początkowo kwoty.
O lokatach mówi Marcin Kucharski, specjalista ds. produktów depozytowych w Banku Pocztowym: Ta forma inwestowania jest bardzo bezpieczna
Lokaty są najbardziej bezpiecznym sposobem pomnażania oszczędności. Klienci, którzy chcą ulokować swoją gotówkę na lokacie, powinni zwrócić uwagę na jej oprocentowanie. Banki oferują lokaty ze stałym oprocentowaniem - wtedy klient z góry wie, jakie dostanie odsetki, oraz lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, gdzie dopiero po jej zakończeniu dowiadujemy się, ile zyskaliśmy. Ważne, aby okres, na jaki zakładana jest lokata, był dostosowany do naszych planów wydatkowych - pamiętajmy bowiem, że zazwyczaj, jeśli zrywa się lokatę wcześniej, traci się część lub nawet wszystkie odsetki. Od odsetek tych każdy płaci podatek od dochodów kapitałowych. Jego wysokość to obecnie 19%. Teraz bardzo popularne są lokaty z dziennym naliczaniem odsetek - w ich przypadku podatek ten nie jest naliczany.