Masz zniszczony banknot Zrób to, aby odzyskać pieniądze

i

Autor: pixabay.com

Wymiana banknotów

Te polskie banknoty przestaną być ważne! Czy masz je w domu?

2024-01-15 10:35

Banknoty ustanowione denominacją z lat ’90 wciąż zachowują ważność mimo upływu trzech dekad. Jednak nominały uszkodzone należy wymienić. Wbrew intuicyjnym wyobrażeniom, nie zawsze można otrzymać zwrot 100% wartości uszkodzonego banknotu.

Czy w każdym banku można wymienić uszkodzone banknoty?

Banknoty uszkodzone można wymienić na pełnowartościowe środki w kasie dowolnego banku działającego w Polsce pod warunkiem:

  • nie są podejrzane co do autentyczności
  • ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej

Co w przypadku nominałów nie spełniających powyższych warunków? Banknoty przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP. Im lepiej wygląda banknot, tym łatwiej wymienić na nowy, jednak w przypadku tych bardziej uszkodzonych również można spróbować.

Czy kasjer ma prawo nieprzyjęcia uszkodzonego banknotu?

Pojęcie „banknot uszkodzony” jest na tyle nieostre, że nie można jednoznacznie odróżnić środków pełnowartościowych od niepełnowartościowych. Z tego powodu musi obowiązywać pewna uznaniowość – kasjer ma prawo nie przyjąć banknotu, który uważa za uszkodzony.

Ile zwrotu za uszkodzony banknot?

Za uszkodzony banknot można otrzymać nowy ze zwrotem 100% lub 50% wartości. Zależy od poziomu zniszczenia.

  • Banknot, który zachował od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej
  • Banknot, który zachował ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną

Czy można skleić podarty banknot taśmą?

Banknot podarty i sklejony ma status uszkodzonego, kasjer może go nie przyjąć. Jednak sklejenie podartego banknotu bezbarwną taśmą jest zdecydowanie uzasadnione. Dzięki temu łatwiej uzyskać wymianę.

Jeśli banknot się podarł ale nie całkowicie – nie rozrywać do końca, spróbować skleić bez rozrywania. Dzięki temu zostanie spełniony warunek zachowania ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, co ułatwi odzyskanie całości wartości nominalnej.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
QUIZ PRL. Wzornictwo przemysłowe PRL, czyli Pospolita-Rzeczy Ludowa
Pytanie 1 z 10
Kiedyś popularny, a dzisiaj kultowy "lisek" to:
QUIZ PRL. Polski design czasów PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze