Początek nowego roku to czas postanowień i zmian nawyków. To także idealny moment by zacząć skrupulatnie prowadzić domowy budżet. Pomoże on nam nie tylko zapanować nad comiesięcznymi wydatkami, ale również może sprawić, że będziemy w stanie oszczędzać niewielkie kwoty.
Zobacz również: Wielkie zmiany w 500 plus w 2020 roku! Nie będzie wniosków na świadczenie dla milionów dzieci
Ile i na co wydajesz?
Najważniejszą zasadą jest szczere i skrupulatne rozpisane wydatków. Przyda się do tego zwykły zeszyt, arkusz kalkulacyjny lub specjalne narzędzie – kalkulator budżetu domowego. Do budżetu domowego powinny być wpisywane opłaty stałe, jak np. raty kredytów, czynsz i rachunki, a także wszelkie wydatki zmienne, takie jak kawa na mieście czy obiad z przyjaciółkami.
- W ewidencjonowaniu naszych finansów najważniejsza jest skrupulatność. W kalkulatorze budżetu domowego na Kapitalni.org możemy zapisywać przychody i wydatki, zobaczyć ich zestawienia miesięczne i bilans roczny. Mamy też możliwość zaplanowania konkretnych, dodatkowych kosztów w przyszłości, jak np. wyprawka szkolna czy urodzinowe prezenty. Dzięki temu odpowiednio wcześniej będziemy wiedzieć, o jaką kwotę uszczupli się nasz budżet i racjonalnie zaplanujemy pozostałe wydatki – podpowiada Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.
Cele finansowe
Dobrym pomysłem jest również rozpisanie na co chcemy odkładać dodatkowe pieniądze. Łatwiej jest oszczędzać mając wypisany konkretny cel. Należy jednak pamiętać, aby kwoty jakie zamierzamy przeznaczać na dodatkowe wydatki były możliwe do zrealizowania.
Sprawdź też: Jaka przyszłość czeka polską branżę gastronomiczną?
- Tworząc cele finansowe pamiętajmy, aby określić je w ramach czasowych, np. „w ciągu miesiąca”, „do końca tego kwartału”, „w tym roku”; ważne jest też zaplanowanie konkretnej kwoty, np. 500 zł. Niejasno sprecyzowane pomysły, jak „będę więcej oszczędzać” z reguły kończą się fiaskiem, ponieważ tak naprawdę nie ustalamy, ile i przez jaki czas chcemy odkładać. W tym przypadku większa konkretyzacja jest naszym sprzymierzeńcem – zauważa Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org.
Wyjście z długów
Jeżeli posiadamy długi najważniejszą kwestią jest ich spłata i jak najszybsze pozbycie się zobowiązań. Kontaktując się z wierzycielem lub firmą windykacyjną możemy ustalić nowy harmonogram spłaty i rozłożyć dług na raty, które będziemy w stanie spłacać regularnie.
Czytaj także: Inflacja oszalała! Jest najwyższa od lat
Wszystko pod kontrolą
Kiedy już prawidłowo skonstruujemy nasz domowy budżet, spłacimy długi i pozbędziemy się niepotrzebnych wydatków, musimy pamiętać o skrupulatnym planowaniu i kontrolowaniu wszelkich kwestii finansowych. W osiągnięciu finansowej stabilizacji pomoże Kalkulator budżet domowy przygotowany przez portal Kapitalni.org.. Jest to bezpłatne narzędzie, które w łatwy sposób umożliwia systematyczne ewidencjonowanie operacji finansowych.
- Ustabilizowane domowe wydatki i uregulowane zobowiązania to stan, który powinniśmy utrzymywać przez cały rok. Przejęcie kontroli nad finansami jest często długotrwałym procesem, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i działać systematycznie. Spłacając zobowiązania, planując przyszłe i ewidencjonując bieżące wydatki oraz odkładając regularnie nawet niewielkie sumy pieniędzy, będziemy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo finansowe sobie i najbliższym – dodaje Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.
Źródło: materiały prasowe