Jak sprzedać mieszkanie? PORADNIK SUPER EXPRESSU

2013-10-09 4:00

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź, jakie dokumenty warto zgromadzić, bo oprócz stanu faktycznego na zakup działki, domu czy mieszkania istotny wpływ ma także ich stan prawny.

Planuję sprzedać dom mojej babci, który nie ma wpisu do księgi wieczystej. Jedyny dokument potwierdzający to, że jest jego właścicielką, to akt własności sprzed prawie 40 lat. Czy to wystarczy przy sprzedaży tej nieruchomości? Aneta z Radomia

Niejasny stan prawny nieruchomości może zniechęcić klienta, a nawet uniemożliwić transakcję. Jakich dokumentów potrzebujemy, aby udowodnić swoje prawo własności i brak ewentualnych obciążeń nieruchomości? Okazując notariuszowi wypis albo kserokopię wypisu aktu notarialnego sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, klienci często się dziwią, że to nie wystarcza. Trzeba pamiętać, że w polskim prawie nie istnieje dokument na okaziciela, którego posiadanie byłoby dowodem własności.

Zobacz: Wszystko o rynku nieruchomości i pożyczkach

l W latach 70., dla uregulowania stanu prawnego nieruchomości, którymi obracano bez umowy notarialnej, władze wydawały tzw. akty własności ziemi stanowiące dowód nabycia własności bez powiązania z poprzednim właścicielem. Dokumenty te były i są nadal podstawą ujawnienia praw do nieruchomości w księdze wieczystej bez względu na to, kto w niej poprzednio figurował jako właściciel. Stwierdzają one tylko fakt nabycia własności, a nie jej przysługiwanie w danym momencie. Podobnie akt notarialny jest dowodem zawarcia konkretnej umowy, a nie tego, że nadal jesteśmy właścicielami nabytej tym aktem nieruchomości. Oczywiście jest to dokument niezwykle pomocny w przygotowaniu transakcji, zawiera bowiem informacje, których nie odnotowuje się w księdze wieczystej.

Sprawdź: Warszawa: Ceny nieruchomości, gdzie są najdroższe mieszkania w stolicy

l Jednak podstawowym źródłem informacji potrzebnych do przeprowadzenia transakcji dotyczącej nieruchomości jest księga wieczysta. Dlatego zanim dojdzie do sprzedaży domu, aby zyskać całkowitą pewność, warto dokonać wpisu danej nieruchomości do księgi wieczystej. Księgi wieczyste to rodzaj publicznego rejestru, w którym ujawnia się stan prawny nieruchomości. Właściciel powinien podać potencjalnemu kontrahentowi numer księgi wieczystej nieruchomości. Osobną sprawą jest kwestia rozumienia treści wpisów - tu zdecydowanie pomocny będzie notariusz. W kancelarii notarialnej wystarczy podać numer interesującej nas księgi wieczystej, aby otrzymać bezpłatną informację o stanie księgi i dokumentach potrzebnych do transakcji. Należy pamiętać, że stan księgi może się zmienić w każdej chwili. Dlatego trzeba przyjąć, iż dokumenty traktujemy jedynie pomocniczo, natomiast pełną wiedzę na temat stanu swojej nieruchomości ma właściciel i to on przy zawieraniu umowy musi złożyć stosowne oświadczenia.

l Nie da się precyzyjnie z góry wymienić pełnej listy dokumentów niezbędnych do poszczególnych transakcji i należy pogodzić się z tym, że pewne potrzeby mogą wyniknąć dopiero na etapie przygotowywania umowy. Wiadomo także, że trudno byłoby stale "odświeżać" posiadane dokumenty, dlatego warto je przygotowywać bliżej daty transakcji. W przypadku ksiąg wieczystych sytuacja jest o tyle dogodna, że każda zainteresowana osoba może uzyskać nie tylko odpis z księgi wieczystej, lecz także dokonać wglądu do księgi po to, aby nawet w ostatniej chwili zweryfikować jej stan.

Dyżur eksperta

Już jutro w godzinach 10-12 pod nr. telefonu: 22 515-93-13 notariusz Monika Strus-Siodłowska z Izby Notarialnej w Warszawie odpowie na pytania Czytelników

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze