Janez Jansa, Człowiek Roku 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Janez Jansa, Człowiek Roku 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Janez Janša człowiekiem roku. Premier Słowenii nagrodzony na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

2021-09-09 20:38

Janez Janša został wybrany człowiekiem roku na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Janša to lider Słoweńskiej Partii Demokratycznej i premier Słowenii. Nagrodę odebrał w czwartek wieczorem podczas uroczystej gali zamykającej wydarzenie.

Znamy już Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Został nim szef słoweńskiego rządu Janez Janša. Nagrodę wręczył premier RP Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdynowski, tegoroczny laureat to zawsze wierny ideom pragmatyczny polityk, działacz opozycji antykomunistycznej oraz współtwórca słoweńskiej niepodległości.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie. To dla mnie wielka radość, być dzisiaj z Państwem w pięknym Karpaczu. Polska była dla nas wzorem dla walki o wolność i demokrację w Słowenii. Ruch "Solidarności", papież Jan Paweł II inspirował wszystkich, którzy czuli ciężar reżimów totalitarnych - powiedział Janša, odbierając nagrodę.

Janša urodził się w 1958 r. w Lublanie. To łącznie jego trzecia kadencja jako premier. W latach 80 związał się z opozycją antykomunistyczną. W 1987 r. zajął się biznesem, współtworzył przedsiębiorstwo komputerowe Mikro Ada. W 1988 r. jugosłowiańskie władze skazały go za działalność opozycyjną. Współtworzył Słoweński Związek Demokratyczny i niepodległościową koalicję DEMOS. Od lat 90. związany jest ze słoweńską polityką.

- Czeka nas jeszcze dużo pracy na Wschodzie i Bałkanach Zachodnich. Nie ma mocnej Unii Europejskiej bez silnej Europy Środkowej. Państwa Europy Środkowej stają się centralnym punktem w kontekście gospodarczym i wartości - mówił człowiek roku. 

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze