Co grozi za złożenie PIT po terminie?

i

Autor: shutterstock

Jeżeli tego nie zrobisz, stracisz ważne dokumenty! To ostatnia chwila

2021-08-11 16:16

Uwaga podatnicy! Tylko do końca roku działać będzie aplikacja e-Deklaracje Desktop. Oznacza to, że osoby, które mają tam zapisane deklaracje stracą je! Na szczęście, dopóki system jest aktywny, można zapisać dokumenty jako pliki PDF. Co dalej z systemem e-Deklaracje? Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

Nadchodzą ogromne zmiany w e-Deklaracjach. Działająca wciąż aplikacja e-Deklaracje Desktop (czyli ta, którą instalujemy na komputerach) zostanie wyłączona 31 grudnia 2021 roku. Oznacza to koniec dostępu do deklaracji wysłanych przez aplikację. Te na szczęście można wciąż zapisać jako pliki PDF. Co potem? Po 1 stycznia e-Deklaracje nie znikną. Wciąż będzie można je wysyłać przez przeglądarkę z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki. Od 1 stycznia 2022 roku w zakładce e-deklaracje nie będą dostępne instrukcje i pliki  instalacyjne aplikacji.

- 31 grudnia 2021 roku przestaniemy udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą mieć dostęp do deklaracji wysłanych przez aplikację, mogą je zapisać jako pliki PDF (z użyciem funkcjonalności aplikacji) - informuje rządowy serwis internetowy.

Warto zachować złożone starą metodą deklaracje. Te mogą okazać się niezbędne do składania zeznań lub deklaracji drogą elektroniczną, zarówno za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy, formularzy interaktywnych, jak i formularzy on-line. Potrzebne są także do sprawdzenia poprawności danych w deklaracjach składanych do urzędu skarbowego oraz przy ewentualnym składaniu korekty tych deklaracji.

- Formularze (deklaracje oraz Urzędowe Potwierdzenia Odbioru – UPO), które znajdują się w zakładce „Moje rozliczenia”, można zapisać w formie PDF lub wydrukować. Aby to zrobić, należy skorzystać z paska narzędzi Adobe Readera, który jest dostępny nad otwartym formularzem (po kliknięciu ikony dyskietki otworzy się okno z pytaniem o miejsce zapisania pliku, a po kliknięciu ikony drukarki – okno parametrów wydruku) - czytamy w serwisie.

Spprawa dotyczy tylko desktopowego oprogramowania. Furmularze interaktywne wysyłane przez bramkę e-Deklaracje nadal będą działać.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?
Najnowsze