Nowo powołana Rada Medyczna ma ściśle współpracować z KGHM i wspierać przedsiębiorstwo w profilaktyce zdrowotnej. Organ będzie m.in. pracować nad zwiększeniem świadomości pracowników i mieszkańców regionu w zakresie przyczyn chorób i możliwości ich zapobiegania.
- Liczymy, że tak szeroki skład Rady Medycznej pozwoli nam na prowadzenie merytorycznej i wyczerpującej debaty dotyczącej zagadnień związanych z problematyką zdrowia naszych pracowników i mieszkańców regionu – powiedział wiceprezes KGHM Adam Bugajczuk, który przewodniczył obradom. – Powołanie tej rady to świadectwo jak wielką rolę przykładamy do bezpieczeństwa naszych pracowników, nie tylko w sensie dosłownym, ale również do bezpieczeństwa w sensie zdrowotnym – dodał prezes Bugajczuk.
Projekty związane z ta inicjatywą już działają. Jednym z nich jest uruchomiony w listopadzie program badań profilaktycznych w tym niskodawkowego badania TK (tomografia komputerowa) płuc oraz tzw. test „calcium score”, czyli badanie zwapnień w naczyniach wieńcowych. Chodzi o wczesne wykrywanie nowotworów.
Szczególną uwagę rada poświęca zdrowiu górników, którym zagrażają choroby wywołane pyłem m.in. choroby układu krążenia, choroby płuc, POChP.
- Ogromnym problemem są urazy. Z naszych badań wynika, że osoby, które są mniej sprawne fizycznie częściej mają urazy pod ziemią. Chodniki są nierówne i panuje ciemność. Sprawni młodzi ludzie doskonale sobie z tym radzą, osoby niewysportowane miewają problemy ze stawami skokowymi. Dlatego bardzo ważna jest rehabilitacja i profilaktyka – wyjaśnia dr Marek Ścieszka.
Do udziału w pracach Rady Medycznej zaproszeni zostali uznani naukowcy z najważniejszych ośrodków naukowych m.in. z Warszawy, Szczecina, Łodzi czy Wrocławia.