Kiedy możesz kupić bilet u konduktora

2010-10-23 8:00 EJ

Niezależnie od sytuacji, zamiast w kasie biletowej możesz kupić bilet u konduktora. Ale tylko w niektórych sytuacjach konduktor nie pobierze od ciebie dodatkowej opłaty

Kupując u konduktora, płacisz nie tylko za bilet, ale również za wydanie go w pociągu. W strefie do 200 km opłata za wydanie biletu wynosi 5 zł, powyżej 200 km - 7 zł.

Konduktor nie pobierze od ciebie opłaty, jeśli:
- wsiadłeś do pociągu na stacji, na której nie ma kasy
- wsiadłeś do pociągu w czasie, kiedy kasa biletowa na stacji była nieczynna
- kasa nie sprzedawała biletów danego rodzaju
- kasa, która nie mogła sprzedać ci biletu z przyczyn technicznych, wydała ci poświadczenie o zgłoszeniu braku ważnego biletu na przejazd
- jesteś osobą o widocznej niepełnosprawności ruchowej
- jesteś niewidomym, podróżującym bez przewodnika lub z psem przewodnikiem
- poruszasz się na wózku inwalidzkim i odbywasz przejazd sam lub z osobą towarzyszącą.

Uwaga: Jeśli kupiłeś bilet u konduktora w pociągu PKP Intercity, a zamierzasz przesiąść się również do pociągu tej spółki, poproś konduktora, żeby na wydanym bilecie zrobił adnotację "dalej w pociągu PKP IC", podpisał ją i przystawił pieczątkę. Dzięki temu, kupując bilet w następnym pociągu, nie będziesz musiał uiszczać opłaty za jego wydanie.

Szukaj konduktora

Jeśli chcesz kupić bilet w pociągu, powinieneś to zrobić niezwłocznie po wejściu. To ty powinieneś znaleźć konduktora, a nie on ciebie. Dlatego np. osoby chcące kupić bilet w pociągu podmiejskim, powinny wsiąść do wagonu z przodu składu, tam, gdzie znajduje się "służbówka". Ta zasada nie dotyczy:
- osób o widocznej niepełnosprawności ruchowej
- niewidomych podróżujących bez przewodnika lub z psem przewodnikiem
- poruszających się na wózku inwalidzkim i odbywających przejazd samodzielnie lub z osobą towarzyszącą. Te osoby mogą poczekać, aż konduktor do nich przyjdzie.

Jeżeli konduktor nie może niezwłocznie sprzedać biletu, wyda poświadczenie o zgłoszeniu braku ważnego biletu na przejazd, a bilet sprzeda np. podczas kontroli.

Kiedy kara

A co, jeśli nie zgłosisz się do konduktora, tylko będziesz czekał aż przyjdzie sprawdzić bilety? Wystawi ci bilet z opłatą dodatkową, zwaną potocznie karą. W takim przypadku wprawdzie nie pobierze od ciebie opłaty za wydanie biletu w pociągu, ale to żadne pocieszenie, bo opłata dodatkowa jest znacznie wyższa.

Za bilet, który kupujesz u konduktora, powinieneś zapłacić gotówką, chyba że jest to ekspres, InterCity i EuroCity - w takich pociągach można zapłacić kartą płatniczą Visa, Mastercard lub American Express.

Najnowsze