W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował ustawę zmniejszającą wynagrodzenia dla posłów i senatorów. Uchwała została przyjęta w nerwowej atmosferze i wzbudzała wiele kontrowersji, głównie po stronie opozycji. We wtorek przyjęto rozporządzenie o obniżce pensji dla samorządowców.
Zobacz także: Emeryci i renciści dostaną podwyżkę! Sprawdź, ile
Centrum Informacyjne Rządu podało w wydanym komunikacie, że przyjęta ustawa to odpowiedź na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych. Obniżenie pensji zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia dotyczącego przyjęcia przez polityków partii rządzącej wysokich premii.
CIR wyjaśnia, że wykonywanie funkcji zarządzający w samorządach, tak jak w przypadku posłów i senatorów oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego też ich wynagrodzenia zostały również obniżone.
Sprawdź również: Rząd wprowadza nowy podatek. Kto i ile zapłaci?
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku. Przewiduje one obniżenie minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. - W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk" – wskazano w komunikacie CIR.
Źródło: PAP