Wyższy podatek od nieruchomości w Kielcach. Radni zdecydowali

i

Autor: Shutterstock Od 1 stycznia 2025 roku podwyżka podatku od nieruchomości w Kielcach.

Podatki lokalne

Kluczowe zmiany w podatkach lokalnych. Kto zyska, kto straci?

2024-10-15 14:07

Wiele konstrukcji może być budowlą oraz powodować komplikacje w rozliczeniach ze skarbówką. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Kluczowe jest m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

Podatek wobec budynku i budowli – doprecyzowanie

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Finansów i – jak poinformowano w jego uzasadnieniu – ma na celu m.in. „wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów".

Doprecyzowane zostać mają zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych, a pomieszczenia służące do przechowywania pojazdów będą uznawane za część mieszkalną budynku. "Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku" - wyjaśniono w komunikacie KPRM.

Projektowana nowela zakłada również doprecyzowanie definicji "budynku i budowli" na potrzeby podatkowe. Według Ministerstwa Finansów brak odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego, zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały zmiany w prawie budowlanym.

Jak tłumaczył resort finansów w uzasadnieniu projektu, zmiana ma ujednolicić stosowanie przez samorządy opodatkowania budynków - w przypadku których stawki liczone są od ich powierzchni - oraz budowli (te z kolei są objęte podatkiem uzależnionym od wartości).

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budowli portowej

Zgodnie z projektowanymi definicjami za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów, czyli np. zbiornik. "Silosy opodatkowane będą wyłącznie, gdy związane będą z działalnością gospodarczą" - podkreślono.

Projekt zakłada też doprecyzowanie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli portowej. Ma odnosić się ono do budowli infrastruktury portowej w portach morskich lub przystankach morskich, a także infrastruktury, która zapewnia do nich dostęp i zajętych pod nie gruntów.

Uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej

W komunikacie wskazano, że uszczelniony w przepisach ma też zostać pobór opłaty uzdrowiskowej. Rada gminy będzie mogła nałożyć obowiązek prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane są do płacenia tej opłaty. Zmiana ma umożliwić rzetelne wywiązywanie się z obowiązku pobierania takowej opłaty. Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywały się wagony restauracyjne w pociągach?
QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze