Podatek od garażu

i

Autor: getty images

Podatki

Kluczowe zmiany w podatku od nieruchomości. Odetchną właściciele garaży

2024-09-17 6:00

Ministerstwo Finansów zmieniło projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. To efekt krytyki, która pojawiła się po publikacji pierwszej wersji ustawy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Resort uwzględnił postulaty wielu branż, zwłaszcza fotowoltaicznej i telekomunikacyjnej, ale zmiany dotyczą też garaży i miejsc parkingowych. Co zakładają?

Zmiany w podatku od nieruchomości

Jak podaje "DGP" - właściciele garaży mają powody do zadowolenia. W pierwotnej wersji projektu zakładano, że podatek według niższej stawki (takiej jak dla mieszkań) będą płacić właściciele miejsc parkingowych w garażu wielostanowiskowym. "W nowej wersji korzystniejsza stawka przysługuje niezależnie od tego, czy garaż jest wielostanowiskowy, czy indywidualny" -  pisze "DGP".

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości powinny wejść w życie 1 stycznia 2025 r., bo są skutkiem dwóch wyroków, w których Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność dzisiejszej definicji budowli oraz zróżnicowanego opodatkowania garaży. Ale MF planuje znacznie więcej zmian i dlatego chce wydłużyć termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r.

Nie będzie podatku od kapliczek

Ministerstwo Finansów doprecyzowało zapisy dotyczące opodatkowania nieruchomości, by nie było wątpliwości, że nie zostaną nimi objęte m.in. przydrożne kapliczki i krzyże. Wcześniejsze zapisy mogły sugerować, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury. Został wprowadzony jednoznaczny podział na budynki i budowle, będzie wyraźnie napisane, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem.

Wyższe podatki dla właścicieli silosów

Nie poprawiła się natomiast sytuacja właścicieli silosów, elewatorów czy zbiorników" - pisze "DGP". Nie będzie już bowiem wątpliwości, że zapłacą podatek według wyższej stawki – właściwej dla budowli. Powstają natomiast pytania o to, co w praktyce będzie urządzeniem budowlanym (które będzie opodatkowane jako budowla) - wskazano.

Ważne zmiany dla fotowoltaiki

Z nowej wersji projektu  ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jednoznacznie wynika, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii. To oznacza, że podatkiem nie będą objęte urządzenia techniczne, takie jak: panele fotowoltaiczne, inwertery czy rozdzielnie.

Z projektowanego załącznika znikły też wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia techniczne. Będą natomiast opodatkowane – jako budowle – urządzenia techniczne oraz wolno stojąca instalacja przemysłowa, ale wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.

QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te przedmioty?

Pytanie 1 z 15
Produkowane w Rosji cacko dla pasjonatów fotografii to…
QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te cacka?
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Dariusz Wieczorek - Wojna w koalicji PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze