Stres w pracy

i

Autor: Getty Images

Kobiety w Polsce częściej tracą zdrowie przez pracę! Najnowszy raport

2020-12-15 15:56

Polacy są jednym z najwięcej pracujących narodów w Europie. Nic dziwnego, że tak wielu pracowników skarży się na dolegliwości zdrowotne związane z pracą. Jak wynika z najnowszego raportu GUS, dolegliwości występowały aż u 10,5 miliona spośród 27,3 miliona Polaków, którzy kiedykolwiek pracowali. W tej grupie większość stanowiły kobiety. Czy Polki są bardziej przepracowane od Polaków? Zobacz najnowszy raport.

Według raportu o wypadkach przy pracy i problemach zdrowotnych związanych z pracą w II kwartale 2020 niemal 66 proc. osób z 16,3 mln pracujących w tym okresie narzekało na występowanie w miejscu pracy czynników mających niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne, a 45 proc. potwierdziło występowanie czynników mających niekorzystny wpływ zdrowie psychiczne.

Z 10,5 miliona osób, które skarżyły się na dolegliwości fizyczne lub psychiczne związane z pracą, GUS informuje, że 5,4 miliona stanowiły kobiety, z czego ponad połowa z nich narzekała na dwie lub więcej dolegliwości. Najczęściej były to problemy zdrowotne w obrębie pleców. Więcej kobiet niż mężczyzn narzekało też na problemy z szyją czy barkiem, biodrami, nogami. Częściej pojawiały się u nich dolegliwości związane bólem głowy czy przemęczeniem oczu oraz stres, depresja lub stany lękowe. Co ciekawe, badania wskazują, że spośród 17,3 mln osób, które pracowały w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, 199 tys. osób uległo wypadkowi przy pracy, ale tu dominowali już mężczyźni. To oni stanowili prawie 73 proc. poszkodowanych.

Rossmann rozdaje po 500 zł. Będą tysiące obdarowanych

Co najczęściej miało negatywny wpływ na zdrowie fizyczne pracowników? Męcząca pozycja ciała, powtarzalne ruchy dłoni lub ramion, wysiłek fizyczny związany z przesuwaniem towarów (głównie mężczyźni), czynności wymagające koncentracji wzroku czy hałas. W przypadku rzeczy, które negatywnie odbijały się na psychice pracownicy zgłaszali głównie presję czasu i za dużo obowiązków, kontakt z trudnymi klientami czy pacjentami oraz brak stabilnego zatrudnienia.

Jawne zarobki w Polsce. Ile zarabia twój ksiądz, szef i sąsiad emeryt? Ważne głosowanie [SONDA]

Ile zarabiają Polacy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze