strefa euro

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) strefa euro

Strefa euro

Kolejny lubiany przez Polaków kraj przyjmie euro. Jest już oficjalna data

2023-10-25 7:51

Bułgaria pierwotnie planowała wejście do strefy euro wraz z Chorwacją na początku tego roku. To się jednak nie udało. Uchwała z 2015 r., przewidująca przystąpienie do strefy euro w roku 2024, ma zostać zmodyfikowana. Jest już oficjalna data. Kiedy euro w Bułgarii?

Przyjęcie europejskiej waluty w przyszłym roku jest niemożliwe ze względu na brak spełnienia wielu istotnych wymagań niezbędnych do uzyskania członkostwa w strefie euro. Bułgarskie władze obarczają za to odpowiedzialnością tymczasowy rząd, który został mianowany przez prezydenta Rumena Radewa i sprawował władzę na początku tego roku. Konieczne są znaczące zmiany w prawodawstwie, ale Europejski Bank Centralny (EBC) nie będzie w stanie ich przyjąć i zaakceptować przed początkiem 2024 roku, jak zaznaczyły władze w Sofii. Nowym, przewidywanym terminem wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty jest więc 1 stycznia 2025 roku.

Rozmowy z Komisją Europejką

Zasadniczo wszystkie kraje Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii) zobowiązały się do przyjęcia euro w przyszłości. Ostatnim krajem, który dołączył do wspólnej strefy walutowej, jest Chorwacja, która dokonała tego kroku od 1 stycznia 2023 roku. Bułgaria długo wydawała się kandydatem na dołączenie do strefy euro wraz z Chorwacją, ale ostatecznie tego nie zrealizowała.

Dodatkowo, w ostatnich miesiącach Bułgaria prowadziła rozmowy z Komisją Europejską w sprawie możliwości korzystania z euro w oficjalnym obiegu na terenie kraju jeszcze przed oficjalnym przyjęciem tej waluty do strefy euro.

QUIZ PRL. 10 polskich wynalazków, które wstrząsnęły światem

Pytanie 1 z 10
Jan Czochralski w 1916 w laboratorium AEG w Berlinie wynalazł metodę, dzięki której działają wszystkie:
Quiz PRL. 10 polskich wynalazków
Pieniądze to nie wszystko - Kazimierz Krupa
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze